Anarhisticni portal

 
 
Slovenija NE NATO - Naslovna stran
Aktivno 2001 - 2004

   
 
  
 Igra:
 Diplomat Rupež 
 
 - Vaš prispevek
 - Vaše vprašanje
 - Vaše odprto pismo

Pobuda glede varstva voline pravice pri referendumu o Natu

17.2.2003

Republiški volilni komisiji
Vsem, ki so proti vstopu Slovenije v Nato
Varuhu človekovih pravic
Predsedniku Državnega zbora Republike Slovenije
Predsedniku vlade Republike Slovenije
Medijem

Ljubljana, 17. februar 2003

POBUDA REPUBLIŠKI VOLILNI KOMISIJI GLEDE VARSTVA VOLILNE PRAVICE PRI IZVEDBI REFERENDUMA O PRISTOPU REPUBLIKE SLOVENIJE K ORGANIZACIJI SEVERNOATLATSKE POGODBE (NATO)

Državni zbor RS je 30. januarja 2003 sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o pristopu Slovenije k Organizaciji Severnoatlantske pogodbe (Nato). Glasovanje na referendumu se bo izvedlo 23. marca 2003 (Ur. l. RS, št. 13/03).

Referendum določa Zakon o referendumu in ljudski iniciativi (Uradni list RS, št. 15/94, 13/95 – odločba US, 34/96 – odločba US, 38/96, 43/96, 82/98 in 59/01), za postopke izvedbe, ki niso posebej urejeni s tem zakonom, pa se smiselno uporabljajo določbe Zakona o volitvah v državni zbor (Uradni list RS, št. 44/92, 60/95, 67/97in 70/00 – v nadaljevanju: ZVDZ).

Varstvo volilne pravice je namenjeno varstvu načel svobode in tajnosti glasovanja, zlasti pa kontroli nad ugotavljanjem volilnih rezultatov, pri čemer lahko pride do hudih izkrivljanj volje volivcev. Opozarjamo, da je do tovrstnih nepravilnosti že večkrat prišlo. Najpogostejši sumi kršitev se nanašajo na delo članov volilnih odborov, ki naj bi, med štetjem glasov, na oddanih glasovnicah zaokrožili ime še enega kandidata in tako naredili glasovnico neveljavno. (Najočitnejši primer za to je bilo nezakonito delovanje koprske volilne komisije pri lokalnih volitvah v Kopru leta 1999. Na nekaterih voliščih je bilo neveljavnih kar 34 odstotkov glasovnic, zato obstaja utemeljen sum, da je prišlo do nepravilnosti.)

Zoper nepravilnosti pri delu volilnih organov ZVDZ predvideva navzočnost predstavnikov in zaupnikov list kandidatov, ki delo nadzirajo in opozarjajo predsednika volilnega organa na nepravilnosti.

  • Po 30. členu ZVDZ so pri delu volilnih komisij volilnih enot in republiške volilne komisije lahko prisotni zaupniki list kandidatov, pri delu volilnih odborov in okrajnih komisij pa zaupniki list kandidatov.
  • Po 32. členu ZVDZ se trije člani in namestniki članov volilne komisije imenujejo po predlogih poslanskih skupin, pri čemer se upošteva sorazmerna zastopanost političnih strank.
  • Po 33. členu ZVDZ se dva člana in dva namestnika članov volilne komisije volilne enote imenujeta po predlogih poslanskih skupin, pri čemer se upošteva njihova sorazmerna zastopanost.
  • Po 34. členu ZVDZ se ostali člani okrajne volilne komisije in njihovi namestniki imenujejo po predlogih političnih strank, pri čemer se upošteva njihova sorazmerna zastopanost.
  • Po 41. členu ZVDZ lahko politične stranke dajo svoje predloge za imenovanje predsednika in članov volilnega odbora ter njihovih namestnikov okrajni volilni komisiji.

Na referendumu o pristopu Republike Slovenije k Organizaciji Severnoatlantske pogodbe (Nato) utegne priti do hudih kršitev:

  1. Zaradi pristranskosti volilnih organov, saj se po 30., 32., 33., 34. in 41. členu ZVDZ v njih volijo zastopniki in zaupniki političnih strank, vse stranke (z izjemo SMS) pa se aktivno zavzemajo za vstop Slovenije v Nato. Pristranski volilni organi lahko spremenijo glasovnice »proti« v neveljavne glasovnice, kot se je to zgodilo v Kopru 1999. leta. Vidni predstavniki oblasti že pripravljajo javnost, da pri odločanju glede Nata »utegne biti tovrstnih praznih glasovnic bistveno več, kot smo bili doslej navajeni.« (Matevž Krivic: Delo, 11. 2. 2003; stran 2.)

  2. Ker je bil v ta namen spremenjen člen ustave, ki obravnava referendum, na način, da se bodo neveljavne glasovnice izključile iz štetja in ne bodo štele kot glas proti, kot doslej.

  3. Ker naj bi na referendumu glasovali tudi Slovenci po svetu, v državnih evidencah pa ni zanesljivega podatka ne o tem, koliko Slovencev živi po svetu, kot tudi ne o tem, koliko je tam slovenskih državljanov. Ocenjujejo, da v tujini živi od 54.000 do 70.000 Slovencev (jasno ni niti to, koliko od teh je polnoletnih), v posebni imenik volivcev v tujini pa je vpisanih 5.469 volivcev. Zaradi nepopolnih imenikov bi lahko pristranski volilni organi prijavili poljubno število glasov »za«.

KER ŽELIMO, DA BO NA REFERENDUMU UGOTOVLJENA PRAVA VOLJA LJUDSTVA, DAJEMO POBUDO:

  1. DA SO PREDSTAVNIKI ORGANIZACIJ, KI SE ZAVZEMAJO PROTI VSTOPU SLOVENIJE V NATO, NAVZOČI PRI DELU VOLILNIH KOMISIJ.

  2. DA SO PREDSEDNIKI IN ČLANI VOLILNIH ODBOROV TER NJIHOVI NAMESTNIKI IMENOVANI TUDI PO PREDLOGIH ORGANIZACIJ, KI SE ZAVZEMAJO PROTI VSTOPU SLOVENIJE V NATO.

  3. DA SO PREDSTAVNIKI ORGANIZACIJ, KI SO PROTI VSTOPU SLOVENIJE V NATO, NAVZOČI PRI ŠTETJU GLASOVNIC IZ TUJINE.

  4. DA IMAJO PREDSTAVNIKI ORGANIZACIJ, KI SE ZAVZEMAJO PROTI VSTOPU SLOVENIJE V NATO, PO OPRAVLJENEM REFERENDUMU DOSTOP DO REFERENDUMSKIH GRADIV ZARADI MOREBITNE KONTROLE.

Prosimo za odgovor in se vam zanj že vnaprej zahvaljujemo.

Civilna iniciativa proti vstopu Slovenije v Nato

nevnato@yahoo.com


Slovenija NE Nato -- anti-copyright -- 2001