Predsednik ameriškega odbora za NATO Bruce Jackson je dejal, da v Bushevi administraciji o položaju Slovenije nimajo nobenih dvomov: Slovenija je članica protiiraške koalicije.
Predsednik odbora za osvoboditev Iraka in ameriškega odbora za NATO Bruce Jackson, ki naj bi bil po zagotovitvah diplomatov Vilniuške skupine (V10) avtor besedila izjave V10 o podpori politiki ZDA do Iraka in tisti, ki naj bi organiziral celotno operacijo pristopanja k njej, je v pogovoru za današnje Delo dejal, da je odbor zelo blizu V10 in da so s temi državami preživeli veliko časa, da pa so njihove izjave samo njihove. Glede avtorstva besedila, ki se mu pripisuje, pa je poudaril, da je to izjava držav podpisnic in da so imele države več sestankov, na katerih so oblikovale besedilo. Dodal je še, da gre njegova povezanost z V10 skozi odbor za NATO.
Na pripombo, da je Slovenija s pismom desetih članic V10 izrazila podporo Varnostnemu svetu ZN, ne pa ZDA, je Jackson zelo odločno odgovoril, da je predstavnik Slovenije ta konec tedna v Muenchnu na konferenci o varnosti govoril nekaj drugega. Zagotovil je, da je Slovenija rekla, kar je rekla, in da je to tudi resno mislila, je poudaril Jackson. Dodal je še, da v Bushevi administraciji o položaju Slovenije nimajo nobenih dvomov: Slovenija je članica protiiraške koalicije.
Jackson je pojasnil, da obstajata dve koaliciji. Ena je koalicija držav, ki imajo vojaške zmogljivosti in z njimi lahko pridejo v Irak že prvi dan. V njej je malo držav. Druga pa je veliko širša koalicija, ki želi sodelovati pri mirovnih operacijah in obnovi Iraka. Tu je prostor za vojaško policijo, razminiranje in rekonstrukcijo. Po izračunu Bele hiše je razmerje 18:2, kar pomeni, da je 18 evropskih držav izrazilo mnenje, da je Sadam Husein grožnja mednarodni skupnosti in da so pripravljene sodelovati pri uveljavljanju resolucije št. 1441 z vojaškimi sredstvi. Zaradi notranjih razlogov se ne strinjata edino Nemčija in Francija, je dejal Jackson. Sicer pa je povedal, da Američani od Slovenije ne pričakujejo sodelovanja v prvi fazi vojne. "Ne bo veliko pritiskov, da pošljete četo ali dve. Vojaška operacija bo zelo kratka. Zelo hitro bomo prišli do vprašanja obnove, vzpostavljanja demokracije in mirovnih operacij", je zatrdil.
Ob koncu pogovora je Jackson poudaril, da iz ameriške perspektive zveza NATO ni v nikakršni krizi, ampak v prehodnem obdobju prilagajanja, da gre skozi novo obdobje mladostniškega odraščanja. V tem obdobju pa je normalno tudi nekaj neodgovornega obnašanja. Nemčija, Francija in Belgija se obnašajo neodgovorno in nastopaško, je še menil predsednik odbora za osvoboditev Iraka in ameriškega odbora za NATO.
|
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com |