Severnoatlantski svet (NAC) na veleposlaniški ravni se je danes seznanil z novim, še bolj skrčenim seznamom ukrepov, ki naj bi jih zaveznice na ameriško zahtevo sprejele za podporo vojaškemu posredovanju v Iraku, vendar soglasja o njem ni dosegel, so povedali diplomatski viri na sedežu zavezništva.
O predlogu, ki ga je oblikoval generalni sekretar zveze NATO George Robertson in je po navedbah diplomatov usmerjen le še izključno na zaščito Turčije za primer vojne, se bodo zdaj nadaljevala neformalna posvetovanja med članicami in zavezništvom. V primeru kakršnegakoli napredka se bo NAC znova sestal, po potrebi tudi danes, takšne možnosti niso izključili diplomati.
Ali bi bilo o zaščiti Turčije, ki edina od zaveznic neposredno meji na Irak, lahko doseženo tudi soglasje, pa niso želeli napovedovati. Splošni vtis je, da je predlog solidna podlaga za dogovor in zanj si vsi prizadevamo, je na kratko dejal predstavnik zavezništva. Pripombe, da dogovora pred petkovim nastopom vodje mednarodnih inšpektorjev za nadzor nad orožjem za množično uničevanje v Iraku Hansa Blixa v Varnostnem svet Združenih narodov ni moč pričakovati, pa ni želel komentirati.
Soglasja na ameriške zahteve po podpori vojaškemu posredovanju v Iraku ne želijo dati tri članice - Francija, Nemčija in Belgija -, ker se zavzemajo za mirno rešitev iraške krize in nadaljnje delo mednarodnih inšpektorjev ter menijo, da bi podpora že pomenila zeleno luč za vojno. Tri države so tako v ponedeljek na ameriške zahteve vložile veto v okviru t. i. tihega postopka, po katerem je odločitev sprejeta, če nobena prestolnica ne sporoči svojih zadržkov.
ZDA so od zavezništva zaščito za Turčijo in še vrsto drugih ukrepov, kot je nadomestitev ameriških sil na Balkanu in zaščita ameriških oporišč v Evropi, ne pa tudi neposredna vojaška udeležba v napadih na Irak, sicer zahtevale že sredi januarja, vendar zveza NATO vse odtlej zaradi nasprotovanja omenjene trojice soglasja ni dosegla.
Zato je minuli četrtek generalni sekretar seznam ukrepov skrčil in jih zaveznicam predložil v potrjevanje po tihem postopku, ki pa ni uspelo. Po vetu trojice je Turčija skladno z ustanovno pogodbo zveze NATO, konkretneje njenim 4. členom, zahtevala nujna posvetovanja zaveznic, kar je v zavezništvu povzročilo eno najhujših kriz v njegovi že skoraj 54-letni zgodovini.
Posvetovanja zdaj potekajo dnevno, Severnoatlantski svet (NAC) na veleposlaniški pa se je danes sestal že četrtič v zadnjih treh dneh. Da bi zavezništvo krizo vendarle rešilo, je Robertson davi oblikoval nov, še bolj skrčen predlog ukrepov, o katerem zdaj, kot omenjeno, potekajo neformalna posvetovanja po prestolnicah članic in med zavezništvom.
|
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com |