Po poročanju današnjega Dela naj bi bil pristop Slovenije k izjavi t.i. Vilniuške skupine kandidatk za članstvo v zvezi NATO (V10) o podpori politiki ZDA glede Iraka solistična akcija slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla. O deklaraciji ni razpravljala vlada, premier Anton Rop pa je bil, kot še navaja Delo, z njo seznanjen šele dan potem, ko so ZDA Slovenijo že predstavljale kot državo, ki podpira napad na Irak brez soglasja VS ZN.
Na MZZ so sicer poudarili, da se je minister Rupel za pristop odločil po posvetu s premierom Ropom in predsednikom republike Janezom Drnovškom. Na vprašanje Dela, zakaj Rupel izjave, saj gre za pomembno zunanjepolitično stališče države, ni predstavil vladi, so na MZZ odgovorili, da ni šlo za podpis sporazuma in torej razprava na vladi, kar zadeva zakon o zunanjih zadevah, ni potrebna. Tudi v kabinetu predsednika vlade so za Delo pojasnili, da izjava ni pravno-formalno narave in za Slovenijo ni zavezujoča, kot takšna pa sodi na področje dela ministra. Kljub temu pa bi jo minister lahko ponudil vladi v razpravo, piše časnik.
Na vprašanje, kdo je sprejel odločitev o pristopu k izjavi, je tiskovna predstavnica na MZZ Nataša Prah odgovorila, da odločitve ni bilo, da sporne izjave ni podpisal nihče iz Slovenije in da je stvar usklajevala Latvija. Šlo je namreč za t.i. tihi postopek. To pomeni, da je bil osnutek izjave posredovan članicam V10 in da je bil določen rok, do kdaj morajo posredovati svoje pripombe ali nestrinjanje. Če tega ni, se razume, da se država z dokumentom strinja in da je pristopila k izjavi.
Na MZZ so poudarili, da se je Rupel za pristop k izjavi V10 odločil po posvetu s predsednikom republike Drnovškom in premierom Ropom. Vendar pa naj bi po pisanju Dela premier izjavo prvič videl šele dan potem, ko je Rupel k njej že pristopil. Sicer pa Rop še vedno sodi, tako so pojasnili v njegovem kabinetu, da je iraški problem treba rešiti v okviru Varnostnega sveta, ne glede na to, kar piše v izjavi V10, še navaja Delo.
V uradu predsednika države Drnovška pa so potrdili, da se je predsednik res pogovarjal z zunanjim ministrom in da mu je dejal, da se Sloveniji ni treba opredeljevati v okviru V10, "saj imamo lahko svoje stališče, ki je lahko zelo podobno, a ga izražamo samostojno", še piše Delo.
Rupel je v soboto, 8. februarja, po sprejetju izjave V10 za POP TV povedal, da se je Slovenija glede Iraka istočasno pridružila izjavi V10 in demarši EU. "V Sloveniji se trudimo biti Evropejci, vendar še naprej cenimo naše ameriške zaveznike," je poudaril. In če smo se pridružili V10, se nismo izključili iz francoskega ali nemškega prijateljstva, je pojasnil. Dodal je še, da se njegovo stališče do iraške krize ujema s stališčem nemškega zunanjega ministra Joschke Fischerja, ki se zavzema za odlog vojaškega posredovanja v Iraku. "V tem trenutku je v mednarodnem življenju odprtih še mnogo kritičnih točk in zaradi tega je za Fischerja, in zame tudi, sporno, ali je nujno ravno v tem primeru in v tem trenutku odpreti še eno fronto."
|
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com |