Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Turčija zahtevala nujen posvet zveze NATO

10.2.2003

Turčija je skladno z ustanovno pogodbo zveze NATO, natančneje z njenim četrtim členom, danes zahtevala nujno posvetovanje zaveznic, potem ko so Francija, Nemčija in Belgija davi vložile veto na ameriško zahtevo po zavezniški zaščiti Turčije v primeru vojne v Iraku.

"Posvetovanje se je dopoldne začelo na izrednem zasedanju Severnoatlantskega sveta na veleposlaniški ravni in se bo nadaljevalo popoldne ob 16.30," je po prvem srečanju veleposlanikov devetnajsterice na sedežu zveze NATO v Bruslju povedal generalni sekretar zavezništva George Robertson. Po Robertsonovih besedah je "najverjetneje" prvič v 53-letni zgodovini zavezništva, da je katera od zaveznic uradno zahtevala nujno posvetovanje skladno s 4. členom ustanovne pogodbe. Ta, je spomnil, pravi, da se bodo članice zveze NATO posvetovale, ko bo, po mnenju katerekoli med njimi, ogrožena ozemeljska celovitost, politična neodvisnost ali varnost katerekoli zaveznice. "Razmere so zelo resne, a prepričan sem, da jih bomo rešili. Vprašanje namreč ni 'če' zaščititi Turčijo, temveč 'kdaj'," je dejal Robertson.

Kdaj je moč pričakovati soglasje zaveznic o tej posredni podpori načrtovanemu ameriškemu vojaškemu posredovanju v Iraku, si generalni sekretar sicer ni upal napovedati. "Soglasje bomo dosegli, če ne danes, pa jutri ali pojutrišnjem," je dejal. Tri države so veto danes vložile v okviru t. i. tihega postopka, ki ga je minuli četrtek zahteval Robertson, potem ko devetnajsterici že skoraj tri tedne ni uspelo doseči dogovora o ameriških zahtevah. Pri tem je generalni sekretar tudi omejil seznam ukrepov, ki naj bi jih na zahtevo ZDA sprejelo zavezništvo, vendar treh zaveznic ni prepričal.

Tri države na soglasje niso pripravljene, ker nasprotujejo ameriškemu posredovanju v Iraku in se zavzemajo za mirno rešitev iraške krize, v tej luči pa menijo, da bi kakršnokoli odločanje zavezništva delo mednarodnih inšpektorjev za nadzor nad orožjem za množično uničevanje v Iraku vnaprej obsodilo na neuspeh. ZDA so zavezništvo za pomoč zaprosile sredi januarja - neposredne vojaške udeležbe sicer niso zahtevale, so pa med drugim želele, da v podporo ameriškemu posredovanju v Iraku članice odprejo zračni prostor ter zagotovijo vso drugo potrebno oskrbo, npr. letala s sistemom za točenje goriva v zraku, zavezništvo pa naj bi za primer vojne tudi zaščitilo Turčijo, kot je to že storilo v času zalivske vojne leta 1991.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com