Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

NATO pred razkolom

9.2.2003

Nemčija, Francija in Belgija bodo z vetom blokirale ukrepe za podporo napadu na Irak.

V ponedeljek dopoldne se bo končal t.i. tihi postopek, v okviru katerega naj bi članice zveze NATO sprejele ukrepe, ki jih je za podporo načrtovanemu ameriškemu vojaškemu posredovanju v Iraku minuli četrtek predlagal generalni sekretar zveze NATO George Robertson. Ukrepi bi bili sprejeti, če nobena od članic ne bi sporočila svojih zadržkov. To je malo verjetno, saj je Belgija že napovedala, da bo z nemško in francosko podporo v Severnoatlantskem svetu (NAC) z vetom blokirala vojaško pomoč Turčiji v primeru ameriškega napada na Irak, za katero so zaprosile ZDA. "To bomo storili v troje," je danes za belgijsko televizijo po poročanju belgijske tiskovne agencije Belga dejal belgijski zunanji minister Louis Michel. Tiskovni predstavnik francoskega zunanjega ministrstva je k temu danes v Parizu dodal, da trenutno priprave zveze NATO na morebitno iraško vojno niso upravičene. Zveza NATO je namreč že minuli četrtek odložila odločanje o možnem posredovanju v primeru vojne proti Iraku. Napovedan belgijski veto pa bi razkol v zavezništvu, kjer so vse odločitve sprejete le s konsenzom, še poglobil, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Bruselj, Pariz in Berlin so v najvišjem organu zavezništva, NAC, že pred tedni zavrnile obravnavo ameriških predlogov. Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je nato minuli četrtek predložil skrčeni seznam ameriških zahtev oziroma želja, ki bi avtomatično stopile v veljavo, če do ponedeljka nobena članica ne bi sporočila zadržka. Za katere ukrepe naj bi šlo, Robertson ni pojasnil, po navedbah diplomatskih virov pa naj bi med drugim šlo za zaščito Turčije, kamor naj bi NATO poslal radarska letala awacs in rakete vrste patriot.

ZDA so zavezništvo za pomoč zaprosile sredi januarja - neposredne vojaške udeležbe sicer niso zahtevale, so pa med drugim želele, da v podporo ameriškemu posredovanju v Iraku članice odprejo zračni prostor ter zagotovijo vso drugo potrebno oskrbo, npr. letala s sistemom za točenje goriva v zraku, zavezništvo pa naj bi za primer vojne tudi zaščitilo Turčijo, kot je to že storilo v času zalivske vojne leta 1991. Čeprav je NAC o tem razpravljal večkrat, Washington odgovora zaradi omenjenih stališč nekaterih zaveznic še ni dobil.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com