Angleške obveščevalne službe so dokaze proti Iraku prepisovale iz starih člankov in javno dostopnih znanstvenih del.
Britanska vlada je danes priznala, da je t.i. tajni dosje o Iraku delno prepisan iz starih, že objavljenih znanstvenih del, večji del iz članka nekega študenta. Napaka je bila, da nismo navedli tega vira, je danes v Londonu sporočil tiskovni predstavnik britanskega premiera Tonyja Blaira. Zanikal pa je, da bi vlada lagala javnosti. Kar je zapisano v dosjeju, ustreza dejstvom, je dodal, kot je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Dosje o Iraku, ki je bil v ponedeljek objavljen na Blairovi spletni strani, kasneje pa so ga razdelili delegatom Združenih narodov v New Yorku, naj bi "temeljil na obveščevalnih podatkih" in naj bi razkrival "najnovejše podrobnosti iraške varnostne in obveščevalne mreže". Ameriški državni sekretar Colin Powell ga je v svoji sredini predstavitvi dokazov proti Iraku v VS ZN še posebej hvalil. Z dosjejem je želela britanska vlada prebivalstvo prepričati v nujnost odločnega ukrepanja proti iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu.
Televizija Channel 4 in drugi britanski mediji pa so dokazali, da je najmanj deset od 19 strani dosjeja prepisanih iz že objavljenih, vsem dostopnih znanstvenih del. Podatki so tako stari tudi do dvanajst let in delno popolnoma zastareli. Velik del podatkov pa izvira iz članka 29-letnega znanstvenika Ibrahima al Marašija iz Kalifornije, ki ga je napisal še kot študent.
|
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com |