Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Powell omenil tudi Slovenijo

6.2.2003

Ameriški državni sekretar Colin Powell je Varnostnemu svetu ZN in mednarodni skupnosti včeraj predstavil ameriško dokazno gradivo.

Ameriški državni sekretar Colin Powell je Varnostnemu svetu ZN in mednarodni skupnosti, ki je njegovo predstavitev spremljala v neposrednem televizijskem prenosu, podal doslej najprepričljivejše dokaze v podporo ameriškemu rožljanju z orožjem proti Iraku.

Na velikem ekranu v dvorani VS so se vrstili satelitski posnetki domnevnih iraških prizadevanj za skrivanje orožja za množično uničevanje, člani VS so poslušali pogovore med iraškimi vojaškimi častniki, ki so jih Američani dobili s prisluškovanjem mobilnim telefonom, Powell pa je sliko in zvok podkrepil še z navedbami prič in novimi odkritji ameriških obveščevalcev, ob tem pa tudi ponovil doslej znane obtožbe o iraških kršitvah. Med dokazovanjem iraških prizadevanj za pridobitev jedrskega orožja, pa je Powell omenil tudi Slovenijo in dejal, da si je Irak med drugim tudi tam prizadeval naročiti magnete za obogatitev jedrskih materialov.

Iraški uradniki naj bi se v letih 1999 in 2000 pogajali s podjetji v Romuniji, Indiji, Rusiji in Sloveniji za nakup tovarn za proizvodnjo magnetov. Te tovarne naj bi bile sposobne proizvesti magnete težke od 20 do 30 gramov, kar je teža magnetov, ki jih je Irak uporabljal v plinskih centrifugah za izdelavo materialov za jedrsko orožje še pred zalivsko vojno leta 1991. Ti magneti, skupaj z aluminijastimi cevmi, ki jih Irak še vedno naroča, naj bi kazali na prizadevanja za obnovitev jedrskega programa. Prestrežene komunikacije iz sredine leta 2000 do poletja lani kažejo, da so iraška podjetja skušala kupiti stroje za uravnavanje rotorjev plinskih centrifug.

Zasedanja VS pod predsedstvom nemškega zunanjega ministra Joschke Fischerja se je udeležilo 12 zunanjih ministrov, za Powellom pa je sedel tudi direktor ameriške obveščevalne agencije CIA George Tenet in s svojo prisotnostjo ustvarjal vtis legitimnosti obveščevalnih podatkov. Fischer je uvodoma dejal, da se strinja s povabilom k udeležbi iraškega predstavnika v ZN Mohameda Aldurija, ki je nato prisedel in čakal na svojo priložnost. Po Powellovem nastopu so imeli priložnost svoje povedati tudi vsi preostali ministri in veleposlaniki 15-članskega VS. Nekatere izjave so bile pripravljene že pred Powellovim govorom, zato so včasih izzvenele, kot 'pogovor med gluhimi', saj niso obravnavale tega, kar je povedal Powell. Člani VS so se kasneje sestali na kosilu, ki ga je priredil Fischer in tam nadaljevali razpravo.

Ruski zunanji minister Igor Ivanov je po Powellovem govoru dejal, da je treba te nove informacije temeljito preučiti in v skladu s tem bo treba počakati še nekaj časa na morebitne spremembe mnenj v odnosu do Iraka. Britanski zunanji minister Jack Straw je iraško vodstvo označil za lažnivce in se zahvalil Powellu za dokaze. ZN je opozoril, da jih čaka usoda Društva narodov, ki ni bilo sposobno podkrepiti deiplomacije s silo, dokler grožnje niso postale prevelike. 'Zgodovini in prihodnosti dolgujemo, da ne ponovimo iste napake,' je dejal Straw in besedo vrnil predstavniku države, ki se je skrivala v namigih o napakah pretelosti, nemškemu zunanjemu ministru Fischerju. Francija, Rusija in Kitajska na prvi pogled niso spremenile mnenja o iraški krizi in so se zavzele za utrditev in nadaljevanje inšpekcij. Iraški predstavnik Mohamed Alduri pa je zavrnil vse Powellove dokaze in dejal, da se Irak zavzema za mir in sodelovanje z inšpektorji.

Colin Powell je uvodoma poudaril, da gre za pomemben dan za ZN in opozoril kolege, da so 8. novembra leta 2002 soglasno potrdili resolucijo 1441, ki je Iraku dala zadnjo možnost, da se razoroži ali pa se sooči z resnimi posledicami. 'Irak je v 12 letih prekršil 16 resolucij in nihče v VS ni imel nobenih iluzij, kaj pomenijo resne posledice v resoluciji 1441,' je dejal Powell in dodal, da je breme dokazovanja na iraški strani ne pa pri mednarodnih inšpektorjih, ki se ne morejo iti detektivov. Zatrdil je, da Irak vodi kampanjo namernega zavajanja inšpektorjev in vprašal koliko časa je še potrebno, da mednarodna skupnost pove dovolj!

Dokazi, ki jih je predstavil prihajajo od ameriških virov, tujih virov in od prič in so le del dokaznega gradiva, ki ga ne more v celoti predstaviti. Nato je zavrtel zvočni posnetek med iraškim polkovnikom in generalom, ki sta govorila o preoblikovanih vozilih, za katera Američani trdijo, da gre za mobilne laboratorije in o tem, da so 'odstranili ves material'. Powell je v potrditev teh besed pokazal slike mobilnih laboratorijev na tovornjakih in železniških vagonih, ki so jih narisali po pripovedovanju prič. S tem programom mobilnih laboratorijev naj bi Irak začel že v 90. letih prejšnjega stoletja, Američani pa imajo najmanj štiri med sabo ločene vire, ki so jim potrdili obstoj laboratorijev in jih podrobno opisali ter potrdili, da ima Irak najmanj 18 mobilnih tovornjakov z laboratoriji.

Powell se je vprašal, zakaj ima Irak poseben odbor za nadziranje inšpektorjev, če se je res pripravljen razorožiti in ostro kritiziral iraško deklaracijo o programih orožja za množično uničevanje, ki je bila objavljena 7. decembra lani. 'Iraška deklaracija je imela namen preplaviti VS s podatki o dovoljenih oborožitvenih programih, da ne bi bilo časa za iskanje prepovedanih,' je dejal Powell in se vprašal, kdo lahko zagovarja takšno deklaracijo. Powell je navedel obveščevalne dokaze o iraških skrivalnicah, na primer skrivanju dokumentov po domovih iraških znanstvenikov in državnih uradnikov, ter nadaljevanje proizvodnje orožja za množično uničevanje v mobilnih laboratorijih ter kolege v VS vprašal ali naj sedaj inšpektorji pregledajo vsa iraška stanovanja in vse tovornjake, da najdejo dokaze. Nato je pokazal satelitske posnetke o iraškem čiščenju bunkerjev s kemičnim orožjem tik pred obiskom inšpektorjev. ZDA naj bi imele dokaze o najmanj 30 takšnih primerih. Poseben primer je oviranje zasliševanja znanstvenikov. Irak jih menda prej izuri v laganju, med pogovorom z inšpektorji pa so prisotni posebni 'varuhi', ki znanstvenikom dajo vedeti, kaj jih čaka, če bodo povedali preveč.

Powellov nastop je bil na trenutke izredno dramatičen, saj je nekajkrat pomahal z majhno epruveto, v kateri je bil nek prah in govoril, da bi takšna količina antraksa pobila na tisoče ljudi. Prisotni v dvorani so upali, da je v epruveti le navaden prah. Med predstavitvijo je Powell pokazal tudi posnetek iraških poskusov razpršitve strupov s pomočjo vojaških letal. ZDA imajo dokaze, da Irak še naprej kupuje snovi, potrebne za izdelavo kemičnega in biološkega orožja. Powell je zavrnil trditve Iraka, da gre za legitimne snovi, ki se uporabljajo v civilne namene, saj zakaj jih potem kupuje na skrivaj. Vmes je Powell še navrgel, da je Sadam Husein leta 1995 opravljal poskuse delovanja kemičnega in biološkega orožja na obsojencih na smrt.

Čeprav je vodja IAEA Mohamed El Baradej pretekli teden dejal, da ni dokazov o iraškem programu razvoja jedrskega orožja, kar je bila IAEA pripravljena potrditi že leta 1998, pa je Powell navedel nekaj dejstev, ki naj bi potrjevala nasprotno. Med njimi so tajni nakupi aluminijastih cevi, za katere Irak pravi, da jih uporablja za izdelavo konvencionalnih raket, vendar pa naj bi bile specifikacije tako zahtevne, da jih za svoje rakete ne uporablja niti ameriška vojska. Sicer pa je Powell navajal stare informacije, na primer, da bi Irak že leta 1993 razvil jedrsko bombo, če ga ne bi zaustavili, da se Sadam Husein nikoli ni odpovedal jedrskim sanjam za zastraševanje sosedov in drugih, ter, da je že pred zalivsko vojno leta 1991 v Romuniji, Sloveniji in drugih državah skušal naročiti aluminijaste cevi.

Irak krši tudi prepoved izgradnje raket z velikim dosegom, saj mu resolucije ZN dopuščajo le 150 kilometrov dosega. Satelitski posnetki izstrelišč naj bi dokazovali, da so primerna za rakete srednjega in dolgega dosega do 1200 kilometrov. Irak prav tako razvija brezpilotna letala, ki bi bila uporabno orožje za teroristične napade. Posebno poglavje Powellove predstavitve je bilo dokazovanje povezav med Irakom in teroristično organizacijo Al Kaida. Irak naj bi Al Kaidi ponudil zatočišče, potem ko so ZDA napadle Afganistan.

Irak naj bi trenutno nudil zatočišče članom organizacije Abu Musaba al Zarkavija, tesnega sodelavca Osame bin Ladena. Zarkavi je od leta 2000 v Afganistanu vodil teroristično taborišče, kjer so se specializirali za strupe. Po zavezniški zmagi v Afganistanu je pobegnil, že leta 2000 pa se je v bolnišnici v Bagdadu dva meseca zdravil. Njegovi sodelavci so pred kratkim na severu Iraka ustanovili novo teroristično taborišče in Powell je pokazal satelitski posnetek taborišča, ki je sicer na ozemlju Kurdov, vendar pa naj bi imel Sadam Husein pri teroristih svojega agenta. Zarkavijevi teroristi naj bi se nahajali v Bagdadu in od tam usmerjali operacije, kot je bil umor ameriškega diplomata v Jordaniji lani oktobra.

Dejavnosti Zarkavijeve organizacije niso omejene samo na Bližnji vzhod in Powell je spomnil, da so v evropskih državah in drugje doslej aretirali 116 njenih članov. Aktivni so tudi v Rusiji, Gruziji in Čečeniji. Sadam Husein naj bi bil navdušen nad Al Kaido, še posebej potem, ko je izpeljala uspešna bombna napada na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji leta 1998 in napad na rušilec Cole leta 1990. Irak naj bi pripadnikom Al Kaide pomagal z znanjem pri proizvodnji biološkega in kemičnega orožja, kar je priznal neki ujeti operativec Al Kaide. Powell je na koncu še ponovil trditev, da Irak krši človekove pravice svojih državljanov. (STA)

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com