Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Powell: Z Washingtonom v koaliciji proti Iraku 45 držav

18.3.2003

Ameriški državni sekretar Colin Powell je danes zatrdil, da ZDA v politiki proti Iraku podpira koalicija 45 držav. Powell je pri tem v pogovoru z mednarodnimi tiskovnimi agencijami še pojasnil, da je 30 držav, ki so ZDA ponudile svoje sile, logistično podporo ali pravice do preletov njihovega zračnega prostora, pristalo na to, da Washington objavil njihovo ime, 15 pa jih je za zdaj želelo ostati neimenovanih.

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, bi lahko omenjeno trideseterico držav, glede na seznam, ki ga je objavil State Department, predstavljala Afganistan, Albanija, Avstralija, Azerbajdžan, Velika Britanija, Bolgarija, Kolumbija, Češka, Danska, Salvador, Eritreja, Estonija, Etiopija, Gruzija, Madžarska, Italija, Japonska, Južna Koreja, Litva, Latvija, Makedonija, Nizozemska, Nikaragva, Filipini, Poljska, Romunija, Slovaška, Španija, Turčija in Uzbekistan. Te države po navedbah State Departmenta predstavljajo t. i. Koalicijo za takojšnjo razorožitev Iraka.

Powell je danes tudi dejal, da ne vidi smisla v zasedanju Varnostnega sveta ZN na ministrski ravni in da zato v sredo na njem ne bo sodeloval. "Ne gre za to, da bi ZDA bojkotirale to zasedanje, a sam ne vidim potrebe, da bi na njem sodeloval," je še povedal Powell in dodal, da bo po njegovem mnenju stališča ZDA več kot zadostno zastopal ameriški veleposlanik pri ZN John Negroponte. Udeležbo na omenjenem zasedanju je sicer že potrdil nemški zunanji minister Joschka Fischer, v New York pa bo odpotoval tudi francoski zunanji minister Dominique de Villepin ter nekateri drugi zunanji ministri držav, ki zavračajo vojno v Iraku.

VS ZN se bo sicer že danes sestal na posvetih za zaprtimi vrati, je po poročanju AFP navedel uradni vir pri ZN. Ura srečanja za zdaj ni določena, po navedbah diplomatskih virov pa naj bi bila ta namenjena preučitvi programa dela inšpektorjev v Iraku, ki so sicer državo zaradi grozeče vojne že zapustili.

Savdska Arabija je medtem sporočila, da ne bo - ne glede na okoliščine - sodelovala v vojni, ki jo proti Iraku nameravajo voditi ZDA.

Danski parlament pa je medtem vladi prižgal zeleno luč za sodelovanje v ameriško-britanski vojaški operaciji v Iraku, je sporočil danski premier Anders Fogh Rasmussen. Vlado je v parlamentu podprlo 93 od 179 poslancev. Strinjam se z ZDA, da Irak predstavlja grožnjo svetovnemu miru in zato Danska to akcijo podpira, je še povedal Rasmussen in dodal, da gre pri tem za odločitev med demokracijo in diktaturo.

Španski premier Jose Maria Aznar je v španskem parlamentu dejal, da Španija v primeru vojaškega posredovanja v Iraku ne bo sodelovala "v napadalnih misijah". Na kraju operacij ne bo španskih bojnih sil, je še povedal Aznar in pojasnil, da bo Španija k mednarodnim prizadevanjem doprinesla s humanitarno misijo v Iraku.

Nizozemska vlada pa je sporočila, da Nizozemska ne bo "aktivno" sodelovala v vojaških operacijah v Iraku, saj ni bila sprejeta druga resolucija v VS ZN. Nizozemsko zunanje ministrstvo je v sporočilu za javnost navedlo, da bo Nizozemska prispevala h krepitvi vojaškega pritiska na Irak s tem, ko bo za vojaško opremo in osebje odprla svoj zračni prostor, pristanišča in letališča.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com