ZDA imajo podatke o tem, da so nekatere enote elitne iraške republikanske garde prejele kemično orožje, je dejal neimenovani predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva, ki pa drugih podrobnosti v zvezi s tem ne navaja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ameriški predsednik George Bush je sicer iraškega predsednika Sadama Huseina že večkrat obtožil, da je vojaške poveljnike pooblastil za uporabo kemičnega orožja, toda Washington tokrat prvič trdi, da so kemično orožje prejele tudi vojaške enote. Sadam Husein pa je medtem prvič priznal, da je Irak v preteklosti razpolagal z orožjem za množično uničevanje, vendar pa ga sedaj nima več, je poročanje iraške televizije povzela agencija AFP.
Po besedah iraškega voditelja je njegova država imela orožje za množično uničevanje, in sicer v času vojne z Iranom med letoma 1980 in 1988. Sadam Husein je med srečanjem s tunizijskim zunanjim ministrom Habibom Benom Jahio v Bagdadu izrazil še "resnično pripravljenost Iraka uničiti orožje za množično uničevanje tako v regiji kot v svetu," poroča agencija AFP.
Jahia je iraškemu predsedniku izročil tudi pismo tunizijskega predsednika Zine El Abidine Bena Alia, v katerem slednji govori o prizadevanjih za mirno rešitev iraške krize. Druge podrobnosti niso znane, poroča ameriška tiskovna agencija AP.
Tunizija ima sicer dobre odnose tako z ZDA kot z Irakom, državo pa je v zadnjih mesecih obiskalo kar nekaj iraških diplomatov, med njimi januarja podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz, še poroča AP. Tunizija je tudi članica posebne skupine, ki jo je Arabska liga ustanovila na vrhu 1. marca v egiptovskem Šarm el Šejku, da bi poiskala mirno rešitev iraške krize.
|
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com |