Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld ne izključuje možnosti vojne v Iraku brez sodelovanja Velike Britanije. "To je vprašanje, ki ga bo ameriški predsednik George Bush obravnaval v prihodnjih dneh, lahko predvidevamo," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal Rumsfeld.
Dejal je tudi, da bodo o tem vprašanju nazadnje odločali v Londonu, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Britanski premier Tony Blair, ki podpira ameriško politiko do Iraka, se zaradi tega v domovini sooča s številnimi kritikami.
Predstavniki ameriškega obrambnega ministrstva pa so po poročanju ameriške tiskovne agencije AP navedli, da bodo ZDA po koncu vojne v Iraku plačale iraške vojake, da bodo sodelovali pri obnovi svoje države, in iraško birokracijo, da bi tako omogočili delovanje iraške vlade. ZDA bi namreč že v nekaj mesecih po vojni oblast predale prehodni iraški vladi, so še navedli predstavniki Pentagona.
ZDA so sicer danes testirale novo superbombo, s katero naj bi nameravale prestrašiti Irak in ga prisiliti k razorožitvi. Tako imenovana MOAR-bomba je po poročanju ameriških televizij eksplodirala na severozahodu Floride na zemljišču, ki je v lasti ameriškega vojnega letalstva. Novinar lokalne televizijske postaje je poročal, da je bilo detonacijo slišati deset do petnajst sekund, lokalno prebivalstvo, ki so ga oblasti vnaprej opozorile na eksplozijo, pa jo je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa komaj opazilo.
Rumsfeld je danes v Washingtonu tudi menil, da ima vsaka vojna "psihološki vidik". Cilj ZDA je po njegovem mnenju preprečiti bojne operacije in Sadama Huseina prisiliti, da se ukloni. Načelnik generalštaba ameriške vojske Richard Myers pa se je izmaknil odgovoru, ali bi lahko skoraj 10.000 kilogramov težko bombo uporabili v iraški vojni. Dejal je le, da ZDA ne uporabljajo nobenega orožja, ki ga ne bi bilo mogoče dejansko uporabiti v vojno, je še poročala dpa.
|
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com |