Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Po mnenju Kitajske druga resolucija nepotrebna; London kritiziral Chiraca

11.3.2003

Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes ocenil, da nova resolucija ZN, ki bi odprla pot za vojno v Iraku, ni potrebna.

Slednje je Jiang, katerega država je stalna članica Varnostnega sveta ZN s pravico veta, izrazil v telefonskem pogovoru s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom, poroča kitajska tiskovna agencija Xinhua, ki jo povzema francoska AFP. Downing Street pa je medtem kot "nekoliko čudno" kritiziral stališče Chiraca do Iraka, ki je v ponedeljek sicer dejal, da Bagdad ne sodeluje dovolj z ZN, pri tem pa kljub temu zagrozil z vetom v primeru glasovanja o resoluciji, ki bi omogočila vojno, navaja AFP.

Tiskovni predstavnik britanskega premiera Tonyja Blaira je ocenil, da je izbira besed in politike Francije v rokah njenega predsednika, pri tem pa ocenil, da je ta v tem trenutku kljub vsemu "nekoliko čudna". Chirac je v ponedeljek poudaril, da bo Francija glasovala proti vsakršni resoluciji, ki vsebuje ultimat za vojno. Obenem je dal vedeti, da veto morda ne bo potreben, saj resolucija nima podpore devetih držav članic VS ZN, potrebnih za njeno sprejetje.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer pa je medtem izključil možnost, da bi ultimat Iraku, da se ukloni zahtevam resolucij VS ZN, za katerega je v ameriško-britansko-španskem predlogu resolucije kot zadnji rok določen 17. marec, podaljšali za mesec dni, navaja AFP. Da bi za zadnji rok Iraku določili 17. april, so se v ponedeljek na internih pogovorih v New Yorku zavzeli veleposlaniki t.i. neodločenih nestalnih članic VS ZN - Angole, Čila, Gvineje, Kameruna, Mehike in Pakistana.

Gvineja in Kamerun naj bi medtem potrdili naklonjenost stališču, da bi se v primeru glasovanja o ameriško-britansko-španskem predlogu resolucije glasovanja vzdržali, je po poročanju AFP sporočil diplomatski vir v Parizu. Glede Angole je omenjeni vir dejal, da je popolnoma neopredeljena, bila pa naj bi tudi "zelo omahujoča". Mehika in Čile naj bi omahovali med tem, da se vzdržita glasovanja, in glasovanjem proti, Pakistan pa je že potrdil, da se nagiba k vzdržanemu glasu, je še navedel isti vir. Neimenovani predstavnik vladajoče Muslimanske lige za Pakistan (PML-Q) je sicer že v ponedeljek sporočil, da se bo Pakistan vzdržal glasovanja o novi resoluciji.

Danska vlada je medtem izrazila podporo ameriško-britansko-španskemu predlogu resolucije ZN, ki 17. marec določa kot zadnji rok, da se Irak ukloni zahtevam iz resolucij VS ZN, je izjavil danski premier Anders Fogh Rasmussen. Po njegovem mnenju se je nujno tesno držati resolucije 1441, ki od Sadama Huseina zahteva aktivno in brezpogojno sodelovanje z ZN. To se doslej ni zgodilo. Zato danska vlada podpira predlog resolucije ZDA, Velike Britanije in Španije, je po poročanju AFP še poudaril Rasmussen.

VS ZN naj bi se ta teden izrekel glede ameriško-britansko-španskega predloga resolucije o Iraku. Članice VS ZN so se sicer odločile, da bodo na zahtevo kakih 115 držav članic Gibanja neuvrščenih danes in v sredo pripravile odprto razpravo o iraški krizi. Današnje odprto zasedanje VS ZN naj bi se začelo ob 21. uri po srednjeevropskem času. Po mnenju diplomatov, ki jih povzema ameriška tiskovna agencija AP, bodo te odprte razprave verjetno do četrtka preložile glasovanje o ameriško-britansko-španskem predlogu.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com