Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Nemčija in Velika Britanija glede Iraka še naprej vsaksebi

25.2.2003

Nemški zunanji minister Joschka Fischer danes v Londonu na pogovoru z britanskim premierom Tonyjem Blairom in zunanjim ministrom Jackom Strawom ni dosegel zbližanja stališč Nemčije in Velike Britanije glede iraške krize. "Nasprotujoča si stališča" obeh vlad glede nove resolucije VS ZN o Iraku ostajajo, je poudaril Fischer, kot je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Kot je pojasnil vodja nemške diplomacije, bi morala resolucija VS ZN 1441 "ostati temeljna podlaga", zato nemška vlada zavrača možnost nove resolucije o Iraku, kot to zahtevajo ZDA in Velika Britanija. "Zelo si prizadevamo, da bi uresničili resolucijo 1441. Točno na tej liniji bi se morali gibati naprej," je še dejal Fischer.

Posvaril je tudi, da bi imela vojna v Iraku "nepredvidljive posledice", tako humanitarne kot politične. "Storiti moramo vse, da bi se izognili vojni," je dejal. Na vprašanje britanskega novinarja, ali ni vojna v Iraku že dogovorjena stvar, pa je Fischer odvrnil: "Ne smemo opustiti upanja".

ZDA, Velika Britanija in Španija so v ponedeljek v VS ZN vložile osnutek nove resolucije o Iraku, v kateri je poudarjeno, da je Irak zamudil zadnjo možnost za mirno razorožitev. Obenem pa je med članicami VS ZN zakrožil memorandum o okrepitvi inšpekcij v Iraku, ki so ga pripravile Francija, Nemčija in Rusija, podpira pa ga tudi Kitajska.

Na delovnem obisku v Washingtonu pa se mudi voditeljica nemške opozicijske Krščansko-demokratske unije (CDU) Angela Merkel. V Washingtonu se je danes zavzela za skupno stališče zahodnih držav v iraški krizi, namesto da se kujejo vedno nova zavezništva med posameznimi državami. "Nič ne bi bilo slabše, kot če bi Sadam Husein razdelil demokratični svet," je poudarila, kot je poročala dpa. Samega francosko-nemško-ruskega memoranduma Merklova sicer ni želela komentirati.

Merklova se je v ponedeljek v Washingtonu sestala z ameriškim podpredsednikom Dickom Cheneyjem, obrambnim sekretarjem Donaldom Rumsfeldom in svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice, danes pa se je sešla s senatorjem Johnom McCainom. V sredo bo Merklova potovala v New York, kjer je v četrtek predvideno srečanje z vodjo inšpektorjev ZN v Iraku Hansom Blixom. Obisk Merklove v ZDA je sicer v Nemčiji naletel na kritike iz vrst liberalcev (FDP) in Zelenih, še poroča dpa.

Skupina poslancev CDU iz zveznih dežel Berlin in Brandenburg je medtem poslala pismo ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu, v katerem mu je izrazila solidarnost in hkrati ostro napadla nemško vlado. "S težkim srcem vam sporočamo, da nas je sram, kako se naša vlada obnaša v iraškem konfliktu in VS ZN, pa tudi znotraj zveze NATO," je skupina 27 poslancev zapisala v pismu, kot je poročala dpa.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com