Voditelji držav in vlad držav članic Gibanja neuvrščenih so danes v malezijskem Kuala Lumpurju končali dvodnevno vrhunsko srečanje. Izrazili so nasprotovanje vojni v Iraku brez podpore Varnostnega sveta Združenih narodov, obenem pa zahtevali aktivno sodelovanje Bagdada z inšpektorji ZN za razorožitev.
Gibanje, ki združuje 116 držav, poudarja, da bi bil spor v Iraku destabilizacijski dejavnik za celotno regijo in bi povzročil velike humanitarne, politične in gospodarske posledice za vse države sveta, poročajo tuje tiskovne agencije.
Gibanje neuvrščenih zavrača vojaško akcijo v Iraku. "Ponovno poudarjamo naše zavzemanje za mirno rešitev spora. Podpiramo vsakršna prizadevanja, s katerimi bi se bilo moč izogniti vojni v Iraku, in nasprotujemo vsakršni enostranski akciji. Zavzemamo se za spoštovanje suverenosti, ozemeljske celovitosti, neodvisnosti in varnosti vseh članic ZN," so v sklepnem sporočilu zapisale države Gibanja neuvrščenih.
Irak si je na vrhu skušal pridobiti podporo članic gibanja. Iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan je tako povabil ministrsko delegacijo Gibanja neuvrščenih v Irak, kjer naj bi se prepričala o iraškem sodelovanju z inšpektorji ZN. "Irak je odločen nadaljevati prizadevanja, da olajša delo inšpektorjev," je dodal Ramadan in poudaril, da je Bagdad sprejel resolucijo 1441, ker želi "razkriti ameriške laži". Po prepričanju Ramadana ZDA obtožujejo Bagdad brez dokazov, da ima orožje za množično uničevanje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Voditelji držav Gibanja neuvrščenih so se posvetili tudi severnokorejski krizi, vendar pa je Severna Koreja njihove poskuse, da spremenijo njeno odločitev o odstopu od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja, z današnjim raketnim preizkusom precej otežila. Opazovalec ZDA na vrhu v Kuala Lumpurju Charles Twining je zato prepričan, da je treba sedaj nujno prepričati Severno Korejo k diplomatski rešitvi krize in sodelovanju z mednarodno skupnostjo. Predsednik predsedstva severnokorejske narodne skupščine Kim Yong Nam pa je sicer v današnjem govoru na vrhu ponovil, da Pjongjang ne namerava razviti jedrskega orožja in da so cilji severnokorejskega jedrskega programa izključno miroljubni.
Gibanje neuvrščenih je bilo ustanovljeno leta 1955, da bi združilo države, ki so med hladno vojno želele ubrati nevtralno pot med ZDA in Sovjetsko zvezo. Gibanje ima 116 držav članic, predvsem iz Azije, Afrike in Latinske Amerike. Prebivalstvo držav članic predstavlja več kot polovico svetovnega prebivalstva.
|
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com |