Osnutek nove resolucije o Iraku, ki so ga pripravile ZDA, Velika Britanija in Španija in so ga v ponedeljek predstavili na VS ZN v New Yorku, je v svetu naletel na različne odzive. Osnutku resolucije, v kateri je poudarjeno, da je Irak zamudil zadnjo možnost za mirno razorožitev, so se že v ponedeljek zoperstavile Francija, Nemčija in Rusija z memorandumom o okrepitvi inšpekcij v Iraku, ki ga je podprla tudi Kitajska.
Japonska in Avstralija sta resolucijo danes podprli. Tri države v razvoju, ki so trenutno nestalne članice VS ZN, Kamerun, Angola in Pakistan še razmišljajo o tem, kaj naj storijo, Sirija in Nova Zelandija pa sta osnutek dokumenta že odločno zavrnili, poročajo tuje tiskovne agencije.
Tiskovni predstavnik japonske vlade Jasuo Fukuda je ocenil, da je nova resolucija "ustrezna" in da gre za zadnjo priložnost za mirno razorožitev Iraka. "Menimo, da je nova resolucija del prizadevanj za zadnji diplomatski pritisk za mirno rešitev iraškega vprašanja. Ideje, ki stojijo za resolucijo, so ustrezne," je še dejal Fukuda.
Avstralija je opozorila, da morajo ZN podpreti nov predlog resolucije, če želijo obdržati verodostojnost. Avstralski premier John Howard je ocenil, da gre za preizkus, s katerim naj bi ZN dokazali, da si prizadevajo za dosledno izvajanje resolucije 1441 o razorožitvi Iraka. Dodal je, da po tem, ko je prebral resolucijo, težko verjame, da katerakoli država, ki je glasovala za resolucijo 1441, lahko glasuje proti novi resoluciji.
Kamerun in Pakistan sta ob robu vrha Gibanja neuvrščenih v malezijski prestolnici Kuala Lumpur sporočila, da morata besedilo osnutka nove resolucije najprej pazljivo proučiti, da se bosta lahko potem odločila, ali jo bosta podprla ali ne. Angola je zahtevala, naj Washington najprej razloži, zakaj je druga resolucija o Iraku nujna, nato pa se bo odločila. Sirski podpredsednik Abdel Halim Hadam pa je dejal, da ni opravičila za sprejetje nove resolucije. Inšpektorji si v Iraku že prizadevajo za uresničevanje resolucije 1441, zato se s tem osnutkom ne strinjamo, je dejal Hadam in napovedal, da bo Sirija glasovala proti novi resoluciji.
Proti novi resoluciji se je opredelila tudi Nova Zelandija. Novozelandska premierka Helen Clark je pojasnila, da je po mnenju njene vlade treba izkoristiti vsa diplomatska sredstva. Ob tem je dodala, da je za njeno državo to bolj teoretično vprašanje, saj ni članica VS.
|
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com |