Enostranski napad na Irak brez soglasja Združenih narodov bi bil "zločin proti miru", je danes na neki konferenci v Rimu dejal vatikanski zunanji minister Jean-Louis Tauran.
Pri tem je spomnil na drugi člen ustanovne listine ZN, ki državam članicam nalaga, da se odpovejo vojni kot sredstvu za reševanje mednarodnih sporov. "Vsakršno morebitno posredovanje v Iraku morajo odobriti ZN. Le Varnostni svet je pristojen, da kot legitimno obrambo odobri vojaško posredovanje, vendar v primeru, če je predhodno prišlo do agresije na to državo," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še izjavil Tauran.
Vodja vatikanske diplomacije je tudi dejal, da bi inšpektorji ZN za razorožitev Iraka morali nadaljevati s svojim delom. "Še obstaja upanje za mir," je dodal Tauran, vendar poudaril, da se morajo iraške oblasti vesti v skladu s pravili mednarodne skupnosti.
Nov poziv k miru je med nedeljsko mašo na Trgu Svetega Petra v Vatikanu izrekel tudi papež Janez Pavel II. "Verniki in prebivalci vsega sveta so zaskrbljeni zaradi groženj z vojno," je dejal papež in poudaril, da bi utegnila vojna "vznemiriti ves Bližnji vzhod". "Nikoli ne bomo mogli biti srečni, če si bomo stali nasproti. Prihodnost človeštva ne bo nikoli zagotovljena s terorizmom in logiko vojne," je še menil sveti oče in katolikom naložil, naj bodo "stražarji miru".
Vatikan si sicer močno prizadeva za mirno rešitev iraške krize. Papež se je v minulih dneh srečal s pomembnimi akterji krize, med njimi s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom, generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Annanom in nemškim zunanjim ministrom Joschko Fischerjem, v Bagdad pa je na pogovore z iraškim predsednikom Sadamom Huseinom poslal posebnega odposlanca, kardinala Rogerja Etchegaraya.
|
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com |