Zunanji ministri 114 držav članic Gibanja neuvrščenih so v malezijskem Kuala Lumpurju sprejeli skupno stališče glede osnutka resolucije o Iraku, ki ga bodo v ponedeljek predložili 60 voditeljem držav in vlad, zbranim na dvodnevnem vrhu gibanja. Ministri so se izrekli proti enostranskemu vojaškemu posredovanju ZDA v Iraku in se zavzeli za osrednjo vlogo Združenih narodov v reševanju iraške krize.
Poleg tega so vodje diplomacij držav Gibanja neuvrščenih pozvali Irak, naj še naprej aktivno upošteva resolucijo 1441 Varnostnega sveta ZN, ki od njega zahteva popolno sodelovanje z mednarodnimi inšpektorji za nadzor orožja za množično uničevanje v Iraku, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ministri so med drugim poudarili nujnost iskanja mirne rešitve iraške krize in pozdravili dosedanje ukrepe za preprečitev vojne v Iraku, pri čemer se se zavzeli za njihovo nadaljevanje na večstranski ravni. Poleg tega je malezijski premier Mahatir Mohamed ocenil, da bi lahko napad ZDA in Velike Britanije na Irak pomenil vojno proti muslimanom, saj "bi s tem pri večini muslimanov samo povečali bes in željo po maščevanju", poroča jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug.
Predstavniki držav Gibanja neuvrščenih so na srečanjih v minulih dneh oblikovali osnutek deklaracije, v katerem pozivajo k mirni rešitvi iraškega spora in izražajo "resno zaskrbljenost" v primeru napada na Irak, obenem pa vztrajajo, da mora Bagdad pokazati, da se je znebil orožja za množično uničevanje. Osnutek deklaracije Bagdad poziva, naj izpolni resolucijo 1441, ki zahteva njegovo razorožitev, "s čimer bo na miren način svetu zagotovil, da je orožje za množično uničevanje v Iraku uničeno".
Osnutek deklaracije pa ne vsebuje predloga arabskih držav, ki so v minulih dneh od srečanja od neuvrščenih zahtevale, naj v osnutku natančno zapišejo, da "odločno zavračajo grožnje z enostransko uporabo sile" in izrazijo "podporo in solidarnost z Irakom v primeru morebitne agresije".
Angola, Kamerun, Čile, Gvineja, Pakistan in Sirija, ki se udeležujejo ministrskega srečanja Gibanja neuvrščenih in so obenem nestalne članice VS ZN, pa so po poročanju ameriške tiskovne agencije AP sicer danes izrazile neodločenost glede nujnosti vojne v Iraku, zaradi česar bi bilo treba po njihovem mnenju počakati na naslednje poročilo inšpektorjev o razorožitvi Iraka. Njihovo stališče do iraške krize je pomembno, saj mora za sprejem nove ameriško-britanske resolucije, katere osnutek naj bi ZDA in Velika Britanija predstavile prihodnji teden, glasovati najmanj devet držav v 15-članskem VS ZN.
Indijski premier Atal Behari Vajpayee je sicer danes države Gibanja neuvrščenih pozval, naj se v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO) poenotijo, da bi bogatim državam preprečili prisvajanje vseh koristi globalizacije. Obenem je poudaril, da prispeva večina držav v razvoju Gibanja neuvrščenih komaj 20 odstotkov svetovnega bruto proizvoda kljub temu, da predstavljajo okoli 55 odstotkov svetovnega prebivalstva, poroča AP.
Naslednji vrh Gibanja neuvrščenih, ki bo leta 2006, bo gostila Kuba. To pomeni, da bo Havana po naslednjem vrhu prevzela tudi predsedovanje gibanju, je v soboto povedal Milos Alcalay, venezuelski predstavnik pri ZN. Odločitev o vnovičnem imenovanju Kube je sprejel karibski in latinskoameriški blok gibanja med pripravami na tokratni vrh, medtem ko se za položaj ni potegovala nobena druga država, je poročala AP. Kuba je vrh gibanja nazadnje gostila leta 1979.
|
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com |