Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Zveza NATO izrazila solidarnost s Turčijo

19.2.2003

Veleposlaniki zveze NATO so na današnjem zasedanju Severnoatlantskega sveta (NAC) v Bruslju sprejeli politično izjavo solidarnosti s Turčijo, s katero so tej zaveznici, ki edina meji na Irak, izrekli vso podporo.

Izjavo so veleposlaniki sprejeli na pobudo Francije, ki sicer ni želela prižgati zelene luči za ameriško zahtevo po zavezniški zaščiti Turčije v primeru vojne v Iraku. Zato je zavezništvo to storilo v sestavi, ki Francije, države, ki je leta 1966 izstopila iz njegove vojaške strukture, ne zajema.

Potrebne ukrepe je sprejel odbor za obrambno načrtovanje, v katerem sedijo veleposlaniki le osemnajstih članic, ne pa tudi Francije. V nedeljo zvečer je odbor dosegel dogovor o začetku vojaškega načrtovanja teh ukrepov, danes pa je dosegel tudi soglasje o njihovi izvedbi.

Odbor se je tako strinjal s takojšnjo preventivno namestitvijo radarskih letal awacs v Turčiji, in sicer za izključno obrambne namene, kot sta nadzor in obveščanje na turškem ozemlju, s takojšnjo namestitvijo protijedrske obrambe ter tudi namestitvijo enot za boj proti kemičnemu in biološkemu orožju.

Koliko awacsov bo NATO poslal v Turčijo, ni natančno znano, predvidoma pa jih bo šest od skupaj sedmnajstih letal tega tipa, ki jih zavezništvo ima.

Sicer pa politična izjava solidarnosti s Turčijo ni bil edini ukrep, ki ga je danes sprejel NAC. Veleposlaniki devetnajsterice so namreč tudi pooblastili višji odbor za civilno krizno načrtovanje, da začne pripravljati načrte za primer krize v Turčiji.

Kot je znano, so zavezniške ukrepe za zaščito Turčije v primeru vojne v Iraku pred več kot mesecem dni zahtevale ZDA, vendar članice zveze NATO soglasja niso uspele doseči, ker so Francija, Nemčija in Belgija, ki želijo mirno rešitev krize, njihovo odobritev videle kot zeleno luč za vojaško posredovanje ZDA v Iraku.

Trojica je na zahtevo ZDA pred desetimi dnevi vložila veto, Turčija pa je takoj nato zahtevala nujna posvetovanja zaveznic skladno z ustanovno pogodbo zveze NATO in sprožena je bila ena najhujših kriz v zgodovini zavezništva.

Pot iz nje so države članice našle šele, ko se je na predlog generalnega sekretarja zavezništva Georgea Robertsona iskanje rešitve iz NAC, kjer sedijo veleposlaniki vseh 19 članic, preselilo v odbor za obrambno načrtovanje.

Belgija in Nemčija sta pomisleke opustile šele ob jasni zavezi, da se vse odločitve nanašajo le na obrambo Turčije in niso vnaprejšnja napoved kakršnegakoli vojaškega ukrepanja zveze NATO ali kakšne druge zavezniške odločitve, prav tako tudi ne odločitve ZN. Osemnajsterica je tudi izrekla vso podporo ZN pri iskanju mirne rešitve iraške krize.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com