Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Rop o Chiracovi kritiki Slovenije

18.2.2003

Predsednik slovenske vlade Anton Rop je danes v Bruslju izrazil obžalovanje zaradi ponedeljkove ostre kritike francoskega predsednika Jacquesa Chiraca na račun kandidatk za članstvo v Evropski uniji ter njihove podpore ameriški politiki do Iraka z vilniuško izjavo.

"Chiracova izjava je zelo nenavadna in obžalujem, da je do nje prišlo, ker ni v demokratičnem duhu, ki vlada med članicami EU in kandidatkami," je menil Rop.

Hkrati pa je slovenski premier tudi menil, da "izjava odraža raven napetosti med članicami EU, ki so se trudile, da bi bilo doseženo skupno kompromisno stališče glede iraške krize". V tem smislu Slovenija zato ceni vse, kar je Francija storila za mirno rešitev krize, prav tako ceni tudi prizadevanja vseh drugih držav," je dejal premier. Ob tem pa je Rop izjavo videl tudi kot dokaz, da si lahko Slovenija enakopravno obravnavo zagotovi edino z vstopom v EU. "Dokler ne bomo enakopravni člani EU, bomo izpostavljeni takšni in podobni obravnavi," je dejal Rop.

Slovenski premier je bil sicer v odzivu na Chiracovo kritiko razmeroma umirjen, enako kot voditelji drugih držav pristopnic in kandidatk. Češki premier Vladimir Špidla je tako dejal, da Chiracove izjave "niso uravnotežene in pravilne, zato se z njimi nestrinja, a gre za del razprave, ki je zdaj mimo". "Zato menim, da ne more obremeniti naših odnosov," je dejal Špidla. Slovaški premier Mikulaš Dzurinda pa je menil, da kandidatke niso naredile napake pri reševanju iraške krize. "Bolje bi bilo, če bi bil vrh EU o Iraku prej, saj veliko priložnosti za konzulacije ni bilo. Pravico do lastnih pogledov kot suverena država pa imamo," je dejal.

Poljski zunanji minister Wlodzimierz Cimoszewicz pa je izrazil pričakovanje, da bo Francija spoštovala pravico Poljske do lastnega mnenja, saj velja tudi obratno. "Sicer pa menim, da je evropska družina družina enakopravnih članov, ki temelji na partnerstvu," je še menil in izrazil upanje, da se bo tovrstna retorika umirila. Podobnega mnenja je bila tudi latvijska zunanja ministrica Sandra Kalniete, po besedah katere je "EU unija enakopravnih držav, ki delijo skupne vrednote. Ena od teh je medsebojno spoštovanje mnenj drugih," je dejala.

Kot je znano, je francoski predsednik Chirac ob robu izrednega vrha EU o Iraku ostro kritiziral države kandidatke, ker so z vilniuško izjavo podprle ameriško politiko do Iraka. "Države kandidatke so pokazale lahkomiselnost in zelo neodgovorno ravnanje, ki je zanje lahko zelo nevarno," je dejal Chirac. "Eno nujnih pravil, ko vstopiš v EU je, da se posvetuješ z drugimi," je tudi poudaril francoski predsednik. "Kandidatke so zamudile dobro priložnost biti tiho," je še menil. Na vprašanje, zakaj ni tako kritičen do članic, ki prav tako podpirajo ameriško politiko do Iraka, to je do Velike Britanije in Španije, pa je Chirac dejal, "da imaš kot član družine več pravic".

Vilniuška skupina povezuje kandidatke za članstvo v zvezi NATO, od katerih jih je sedem tudi kandidatk za vstop v EU. Druge tri kandidatke za EU, Poljska, Češka in Madžarska, so sicer že članice zavezništva, tako da vilniuške izjave niso podprle, so pa pristopile k pismu evropskih voditeljev v podporo ameriški politiki do Iraka, zato so Chiracove kritike razumele tudi kot očitke na svoj račun.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com