Številne države so bolj ali manj uspešno nadaljevale prizadevanja za rešitev iraškega vprašanja
Medtem ko je zveza NATO v nedeljo zvečer le dosegla dogovor o zavezniški zaščiti Turčije v primeru vojne v Iraku, se zunanji ministri Arabske lige niso uspeli dogovoriti glede skupne strategije za preprečitev napada na Irak. EU pa je v ponedeljek popoldne začela izredni vrh, kjer naj bi voditelji povezave potrdili skupno stališče glede Iraka. Ameriška svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice je v nedeljskih nastopih na televizijah Fox in NBC zatrdila, da ZDA dopuščajo možnost sprejema nove resolucije Varnostnega sveta ZN o Iraku, vendar le take, ki bi potrdila odločenost za ukrepanje proti Bagdadu iz resolucije 1441. Potrdila je, da se ZDA s svojimi zaveznicami pogovarjajo o novi resoluciji, vendar hkrati zavrnila domneve, da skupaj z Veliko Britanijo že pripravljajo njen osnutek. Britanski zunanji minister Jack Straw pa je v pogovoru za BBC prvič priznal, da bi bila vojna proti Iraku brez javne podpore za vlado "zelo težavna".
Riceova je opozorila, da se čas za iraško razorožitev izteka in da ne gre za vprašanje mesecev, temveč vprašanje tednov. Ne glede na novo resolucijo pa so ZDA po njenih besedah pripravljene na vojaško ukrepanje proti Iraku tudi brez sodelovanja ZN, ker bo nadaljevanje razprav le sprostilo pritisk z Iraka, ki se ne bo razorožil. Dodala je, da resolucija 1441 daje dovoljenje za sprostitev resnih posledic, če bodo te potrebne, zato bodo ZDA podprle le resolucijo, ki bi potrdila tisto, kar piše v resoluciji 1441, nikakor pa ne resolucije, ki bi pomenila nepotrebno zavlačevanje. Obenem je nakazala, da je vojna verjetno neizogibna.
Straw je opozoril, da bi morala britanska vlada zelo resno vzeti demonstracije proti vojni v Iraku, ki se jih je v soboto samo v Londonu udeležilo več kot milijon ljudi. Ob tem je menil, da bi se bilo pri tako močnem nasprotovanju prebivalstva britanski vladi dejansko zelo težko vplesti v vojno. Kljub temu je vlada odločena iraškega predsednika Sadama Huseina razorožiti, če bi bilo potrebno tudi s silo. "Če bomo morali izvesti vojaško akcijo, jo bomo izvedli," je po poročanju dpa poudaril Straw.
Javnomnenjske raziskave kažejo, da tudi Francozi odločno nasprotujejo vojni v Iraku. Po rezultatih raziskave francoskega javnega mnenja, ki jo je za televizijsko postajo France 2 izvedel javnomnenjski inštitut IPSOS, 87 odstotkov Francozov nasprotuje vojaškemu posredovanju v Iraku, medtem ko se je za vojaško posredovanje opredelilo 11 odstotkov vprašanih, poroča francoska tiskovna agencija AFP. 85 odstotkov Francozov pa podpira odločitve francoskega predsednika Jacquesa Chiraca, še kaže raziskava.
Zunanji ministri 22 članic Arabske lige na zasedanju v Kairu niso določili niti datuma za izredni vrh lige, prav tako pa se jim ni uspelo zediniti glede skupne deklaracije. Te namreč ni želela podpreti kuvajtska delegacija. V omenjeni deklaraciji sicer med drugim piše, "da je pomembno, da članice Arabske lige ne nudijo nobenih olajšav niti podpore za vojaško akcijo, ki bi ogrozila varnost in državno enotnost Iraka". Proti tej točki deklaracije so poleg Kuvajta protestirale tudi Savdska Arabija, Oman, Bahrajn in Katar, kjer so tako kot v Kuvajtu nameščene ameriške sile.
Savdski princ Abdalah ben Abdel Aziz pa se je po telefonu pogovarjal z Bushem v zvezi z razvojem dogodkov v Perzijskem zalivu in v mednarodni skupnosti. Savdska Arabija, sicer najpomembnejša ameriška zaveznica v tej regiji, nasprotuje kakršnemukoli napadu ZDA na Irak ter poziva k iskanju mirne rešitve krize, poroča AFP.
Ruski zunanji minister Igor Ivanov se je po srečanju z brazilskim kolegom Celsom Amorimom v Moskvi ponovno zavzel za mirno rešitev iraške krize. "Politične možnosti za rešitev iraškega vprašanja še zdaleč niso izčrpane," je še dejal. Poudaril je še pripravljenost Rusije za sprejem nove resolucije VS ZN, s katero bi olajšali delo inšpektorjev ZN za nadzor nad orožjem za množično uničevanje v Iraku.
Mehiški predsednik Vicente Fox pa je v nedeljo pozval ameriškega predsednika Georgea Busha in britanskega premiera Tonyja Blaira, naj se izogneta enostranski akciji proti Iraku. Fox je še dejal, da bo v podporo miru poskušal prepričati tudi španskega premiera Joseja Mario Aznarja, s katerim naj bi se v Ciudad de Mexicu sešel v sredo. Aznar bo nato nadaljeval pot v Teksas, kjer se bo sestal z Bushem, poroča ameriška tiskovna agencija AP.
Inšpektorji ZN za nadzor orožja v Iraku pa so medtem nadaljevali z delom. Ekipa Komisije ZN za nadzor, verifikacije in inšpekcije (UNMOVIC) je danes pregledala osem tovarn oboroževalne industrije. Kot je povedala iraška stran, pristojna za sodelovanje z inšpektorji, so strokovnjaki UNMOVIC pregledali tovarno raket Al Ami pri kraju Faluža, 80 kilometrov zahodno od Bagdada, Al Mutasim in Ibn el Hajtam pri Al Tadžiju. Druga skupina inšpkektorjev je obiskala nekdanje skladišče kemičnega orožja Al Mutana pri kraju Samar, 100 kilometrov severzahodno od Bagdada.
|
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com |