Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Vojna bo še počakala

15.2.2003

Ameriški državni sekretar Colin Powell je po petkovem zasedanju Varnostnega sveta ZN, kjer sta Hans Blix in Mohamed El Baradej dejala, da inšpektorji v Iraku doslej niso našli orožja za množično uničevanje, v pogovoru za ameriško televizijo CNN dejal, da bodo ZDA počakale še nekaj tednov, preden bodo preučile, ali Irak krši resolucijo ZN 1441 ali ne, ter ali se je odrekel orožju za množično uničevanje.

Powell je dodal, da da se pritiska na Irak ne sme zmanjšati. Po petkovem zasedanju VS ZN pa je Powell novinarjem dejal, da bi morala biti naslednja predstavitev poročila o delu inšpektorjev pred Varnostnim svetom na ravni veleposlanikov 1. marca.

Po načrtu, ki ga je sprejel Varnostni svet, morata namreč vodja UNMOVIC Blix in generalni direktor IAEA El Baradej vsakih 15 dni predstaviti poročilo najvišjemu organu ZN na ravni veleposlanikov. Ker je 1. marca sobota, pa bo po vsej verjetnosti poročilo predstavljeno že v petek, 28. februarja, ali v ponedeljek, 3. marca, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Powell pa ni želel odgovoriti na novinarsko vprašanje, ali ZDA podpirajo francosko pobudo, da bi se Varnostni svet znova sestal na ministrski ravni 14. marca. Kot se je izvedelo iz diplomatskih virov, so se v petek na zaprtem delu zasedanja VS ZN, ki je sledil javni predstavitvi, vsi ministri razen dveh strinjali, da se ponovno dobijo 14. marca, dodaja AFP. Isti diplomatski vir je potrdil, da sta to bila španska zunanja ministrica Ana Palacio in ameriški državni sekretar.

Po petkovi predstavitvi poročila inšpektorjev ZN v Varnostnem svetu je Avstralija izrazila prepričanje, da poročilo dokazuje, da Irak ne izpolnjuje zahtev VS ZN, je besede avstralskega premiera Johna Howarda povzela ameriška agencija AP. Japonska zunanja ministrica Joriko Kamaguči pa je v sporočilu zapisala, da ostajajo očitni dvomi v učinkovitost inšpekcij v Iraku.

V petkovem poročilu pred VS ZN sta sicer vodja Komisije ZN za nadzor, verifikacije in inšpekcije (UNMOVIC) Hans Blix in generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej dejala, da inšpektorji v Iraku niso našli orožja za množično uničevanje. Kot je dejal Blix, so inšpektorji našli le manjše število praznih kemičnih bojnih glav, ki bi jih iraške oblasti morale prijaviti ali pa uničiti, potrdil pa je, da Bagdad razpolaga z raketami, katerih domet je večji, kot ga dovoljujejo resolucije ZN. Vodja UNMOVIC je tudi poudaril, da je obnovitev inšpekcij "učinkovito pripomogla" k temu, da so izvedeli, kaj je Irak naredil v obdobju od odhoda inšpektorjev decembra 1998 do obnovitve inšpekcij novembra 2002. Inšpektorji so sicer po Blixovih besedah imeli neoviran dostop do objektov inšpekcij. Blix je tudi izrazil dvom v dokaze, ki jih je 5. februarja v VS ZN predstavil ameriški državni sekretar Colin Powell. Na splošno je bilo petkovo poročilo pozitivno.

Posebni odposlanec papeža Janeza Pavla II., francoski kardinal Roger Etchegaray se je davi v Bagdadu srečal z iraškim predsednikom Sadamom Huseinom, so sporočili diplomatski viri. Srečala sta se ob 8.30 po lokalnem času (6.30 po srednjeevropskem času), srečanje pa še poteka, je za francosko agencijo AFP povedal isti vir. Do srečanja je prišlo le dan zatem, ko se je podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz v Vatikanu srečal z papežem Janezom Pavlom II.

Irak se je medtem odločil, da se bo odpovedal enomesečnemu predsedovanju konferenci o razorožitvi v Ženevi, so po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočili s sedeža ZN v New Yorku. Irak naj bi predsedovanje konference sicer prevzel 17. marca po načelu rotacije po abecednem redu, vendar pa so ZDA, ki trdijo, da Irak poseduje orožje za množično uničenje, temu ostro nasprotovale. V sporočilu ZN ni navedeno, kaj so iraške oblasti navedle kot vzrok za svojo odločitev, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Konferenci trenutno predseduje Indija, nasledila jo bo Indonezija, naslednji bi bil na vrsti Iran, ki je predsedovanje tudi že zavrnil. Za Irakom je na vrsti za predsedovanje Irska.

ZDA pa so v petek izgnale dopisnika iraške tiskovne agencije INA na sedežu Združenih narodov v New Yorku Mohameda Hasana Alavija. Washington je novinarja pisno pozval, naj v dveh tednih zapusti ZDA. Po navedbah novinarja v pismu ni naveden vzrok za takšno odločitev. Medtem je ameriški diplomat pri ZN Patrick Kennedy Alavija obtožil vohunstva. Dopisnik se je ukvarjal tudi z dejavnostmi, ki niso povezane z njegovim poklicem, je pojasnil Kennedy in dodal, da take dejavnosti ogrožajo notranjo varnost ZDA.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com