"Odločitev belgijskega sodišča hud napad na resnico, pravosodje, moralo, izraelsko državo in mednarodni boj proti terorizmu"
Izrael se je na razsodbo belgijskega vrhovnega prizivnega sodišča, ki je v sredo odločilo, da bo izraelskemu premieru Arielu Šaronu po izteku premierskega mandata v Belgiji mogoče soditi zaradi zločinov proti človeštvu, odzvalo z ogorčenjem. Izraelski predsednik Moše Kacav je tako danes v pismu belgijskemu kralju Albertu zapisal, da belgijske oblasti nimajo moralne pravice obsoditi izraelskih politikov in oficirjev, medtem ko je izraelski zunanji minister Benjamin Netanjahu že v sredo zvečer v Izrael na posvetovanje poklical izraelskega veleposlanika v Bruslju, Wilfreda Geensa, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Z odločitvijo belgijskega sodišča bodo lahko Palestinci, ki so preživeli pokol v palestinskih begunskih taboriščih v Libanonu leta 1982, proti Šaronu, takrat sicer obrambnemu ministru, vložili tožbo zaradi zločinov proti človeštvu.
Netanjahu je za izraelski radio dejal, da je odločitev belgijskega sodišča hud napad na resnico, pravosodje, moralo, izraelsko državo in mednarodni boj proti terorizmu, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Tako je tudi izraelski minister za pravosodje Meir Šitrit ogorčeno komentiral, da je "nesprejemljivo, da bi bil tako majhen in nepomemben narod sodnik celemu svetu". Tudi nekdanji izraelski vojaški poveljnik Amos Jaron, ki je takrat poveljeval četam v Bejrutu in mu tako grozi tožba, je ocenil, da je bila odločitev belgijskega vrhovnega sodišča "politična, nevarna in zelo resna", navaja dpa.
Odločitev sodišča pa so medtem že pozdravili belgijski mediji in predstavnik organizacij Amnesty International in Human Rights Watch. "Pogumna in etična pot, ki je uperjena proti nekaznovanju najhujših zločinov," v današnji izdaji piše belgijski časnik Le Soir.
Vrhovno sodišče je namreč razveljavilo sodbo prizivnega sodišča, ki je junija lani presodilo, da ne more sprejeti tožbe proti Šaronu, ker se izraelski premier v času vložitve tožbe ni nahajal na ozemlju Belgije. Sodišče je s tem omogočilo, da bo lahko 75-letni Šaron na podlagi vloženih tožb obsojen zaradi zločinov proti človečnosti, in sicer ko ga ne bo več ščitila premierska imuniteta, poroča AFP.
Belgijski zakon iz leta 1993 o "univerzalni odgovornosti", na podlagi katerega lahko v Belgiji preganjajo Šarona, je v svetu edinstven. Zakon namreč dovoljuje belgijskemu sodstvu, da preganja odgovorne za vojne zločine, zločine proti človečnosti in genocid, ne glede na to, kje so bila dejanja storjena, in ne glede na narodnost odgovornega.
Tako je 29 Palestincev, ki so preživeli pokol v palestinskih begunskih taboriščih Sabra in Šatila leta 1982, junija leta 2001 na belgijskem sodišču vložilo tožbo proti Šaronu, takrat obrambnemu ministru, zaradi vojnih zločinov, zločinov proti človečnosti in genocida.
V času izraelskega vdora na jug Libanona leta 1982, od koder je Izrael želel pregnati borce Palestinske osvobodilne organizacije, so namreč po umoru libanonskega predsednika Beširja Gemajela libanonske krščanske milice 15. in 16. septembra vdrle v palestinski begunski taborišči Sabra in Šatila, kjer so pobile tisoč palestinskih beguncev pred očmi izraelskih vojakov. Šaron kot takratni izraelski obrambni minister ni storil ničesar, da bi to preprečil.
|
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com |