Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Rupel zavrača očitke o solistični akciji

11.2.2003

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je danes v Bruslju odločno zavrnil očitke, da je bil pristop k izjavi Vilniuške skupine kandidatk za članstvo v zvezi NATO (V10) o podpori ZDA glede Iraka solistična akcija, za katero ni imel ustreznih pooblastil.

"Gre za izjavo zunanjih ministrov in ti so za dajanje izjav pooblaščeni s tem, da so ministri," je dejal Rupel. "Kar zadeva dogovarjanje v Sloveniji, pa gre očitno za nesporazum - dogovarjal in pogovarjal sem se z vsemi, s katerimi se ponavadi pogovarjam o takih rečeh, to je s predsednikom vlade in predsednikom države, in strinjali smo se, kaj storiti. To govorim z vso odgovornostjo," je tudi povedal minister, ki se danes in v sredo mudi na obisku v Belgiji.

Glede same izjave - z njo deseterica podpira ameriško politiko do Iraka - pa je vodja diplomacije dejal, da sicer "ni natančno takšna, kot bi si jo v Sloveniji želeli". "A alternativa tej izjavi bi bila, da se izključimo iz skupine držav kandidatk za članstvo v zvezi NATO in EU. Vprašanje ni bilo, ali se priključimo, ampak ali se iz nje izključimo," je osrednji razlog, zaradi katerega se je odločil podpreti izjavo, razložil zunanji minister. "To je bil premislek, ki je bil voden za prihodnost države. Mislim, da za Slovenijo ne bi bilo dobro, če bi se izključila iz dogovarjanj o temah, kot je prihodnje članstvo v NATO ali EU in sodelovanje med kandidatkami," je pristavil Rupel, ko je govoril o "tej nesrečni izjavi".

"Izjava je nesrečna v tem, da ne odraža natančno tistega, kar bi si Slovenija želela, a na ta način so vse kolektivne izjave nesrečne, saj z njimi ni mogoče doseči vsega," je minister pojasnil svoje besede. Ob tem je mnister sicer ocenil tudi, da je bila izjava "površno interpretirana". "V izjavi je zelo pomemben stavek, v katerem skupina poziva, da se Varnostni svet Združenih narodov čimprej odgovorno loti svojega dela in prevzame odgovornost za rešitev iraške krize. V njej pa ne piše, da se pridružujemo hujskačem in vojne željnim. Ostajamo v okviru prepričanja, da je pri rešitvi krize treba spoštovati kontekst ZN," je zatrdil minister.

Kot je znano, je zunanji minister k vilniuški izjavi pristopil minuli teden, 5. februarja, neposredno po nastopu ameriškega državnega sekretarja Colina Powella pred VS ZN, medtem ko je Slovenija isti dan podprla tudi demaršo EU, ki zahteva mirno rešitev iraške krize. Vlada o izjavi ni razpravljala, v zadnjih dneh pa je bil minister deležen številnih očitkov zaradi pristopa k njej. Današnje Delo tako podporo izjavi označuje za Ruplovo solistično akcijo, o kateri je bil premier Anton Rop seznanjen šele dan potem, ko so ZDA Slovenijo že predstavljale kot državo, ki podpira napad na Irak brez soglasja VS ZN.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com