Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

NATO še brez soglasja

11.2.2003

Zveza NATO bo danes nadaljevala posvetovanja, potem ko tudi v ponedeljek po več kot treh tednih usklajevanj ni uspela doseči soglasja o podpori ameriški zahtevi po zavezniški zaščiti Turčije v primeru vojne v Iraku.

Z vetom v okviru t. i. tihega postopka so soglasje preprečile Francija, Nemčija in Belgija, takoj nato pa je Turčija, sklicujoč se na četrti člen ustanovne pogodbe zveze NATO, zahtevala nujno posvetovanje zaveznic. Posvetovanja, ki potekajo v okviru Severnoatlantskega sveta (NAC) na veleposlaniški ravni, se bodo nadaljevala danes ob 11. uri. Prva dva kroga pogovorov na tej podlagi sprememb v pogledih nista prinesla, zavezništvo pa se sooča z eno večjih notranjih kriz v svoji zgodovini, ki je po prepričanju ZDA verodostojnost zveze NATO tudi že močno omajala. Tri države, ki so z vetom preprečile soglasje, sicer tudi potem niso nakazale, da bodo svoja stališča kaj spremenile. S skupno izjavo so potrdile svojo zaveznost zvezi NATO, a hkrati ponovile razloge za svoje ravnanje. Na soglasje namreč niso pripravljene, ker nasprotujejo ameriškemu posredovanju v Iraku in se zavzemajo za mirno rešitev iraške krize, v tej luči pa menijo, da bi kakršnokoli odločanje zavezništva delo mednarodnih inšpektorjev za nadzor nad orožjem za množično uničevanje v Iraku vnaprej obsodilo na neuspeh.

ZDA so zavezništvo za pomoč zaprosile sredi januarja - neposredne vojaške udeležbe sicer niso zahtevale, so pa med drugim želele, da v podporo ameriškemu posredovanju v Iraku članice odprejo zračni prostor ter zagotovijo vso drugo potrebno oskrbo, npr. letala s sistemom za točenje goriva v zraku, zavezništvo pa naj bi za primer vojne tudi zaščitilo Turčijo, kot je to že storilo v času zalivske vojne leta 1991.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com