Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Premier Rop preko POP TV odgovarja Janši: Ta vlada ne bo napovedala vojne Iraku

4.4.2003

Slovenski premier Anton Rop se je danes v pogovoru za televizijo POP TV odzval na kritike opozicijskega prvaka SDS Janeza Janše, da bi morala vlada pri obravnavanju iraške krize zavzeti bolj jasno stališče. Kot je ponovil premier, je stališče vlade do vojne v Iraku jasno; vlada se je vseskozi zavzemala za mirno rešitev krize v Iraku, ni v koaliciji proti Iraku in zavzemala se je za rešitev krize znotraj Varnostnega sveta ZN.

Dodal pa je tudi, da vlada podpira ZDA pri vseh tistih stališčih, ki gredo v tej smeri, a če "gospod iz opozicije želi ali pričakuje, da bo vlada podprla napad na Irak, da bo podprla vojno mimo VS ZN, potem je sporočilo zelo jasno: tega ta vlada ne bo storila, morda bi to storil on".

Rop je sicer tudi poudaril, da slovenska vlada vseskozi podpira politiko razorožitve iraškega režima. "In s tem nismo imeli nikoli problemov. Tudi sicer smo vseskozi poudarjali, da je Slovenija v protiteroristični koaliciji. Tako da po vseh teh ključnih točkah naših opredelitev ostajamo pri njih in bomo tudi še naprej vztrajali," je poudaril premier.

Na vprašanje, ali bi stališča, ki jih je imela vlada predvsem do iraške krize, lahko vplivala na ratifikacijo pristopnega protokola k zvezi NATO v ameriškem kongresu, je Rop izrazil prepričanje, da bo tudi v ameriškem kongresu dovolj argumentov za ratifikacijo in da bo na koncu pogodba ratificirana; ne samo v ZDA, ampak tudi v vseh ostalih članicah zveze NATO.

Predsednik Janez Drnovšek pa se je v pogovoru za Televizijo Slovenija odzval na kritike do Slovenije, ki so bile izražene v ameriškem senatu, ko so v četrtek nadaljevali zaslišanja o širitvi zveze NATO in prihodnosti zavezništva. Kot je dejal, ostaja stališče ameriške administracije do ratifikacije pristopnega protokola k zvezi NATO nespremenjeno. "Seveda se lahko ne strinjamo o kakšni točki o kakšni izjavi. Tudi meni niso všeč kakšne ameriške izjave ali pa ameriška politika vedno. Tudi drugi zavezniki se med sabo ne strinjajo. Ključno pa je, da kljub vsemu ostanejo partnerji na dolgi rok. In to bodo ostali," je poudaril Drnovšek.

Ob tem je izrazil mnenje, da je že sedaj očitno, da glede vprašanja Iraka že prihaja do določenih približevanj, pri čemer je omenil zadnje izjave nemškega zunanjega ministra Joschke Fischerja in stališče ruskega predsednika Vladimirja Putina. Kot je dejal, se že gradijo mostovi za sodelovanje za vnaprej, ne le v Iraku, temveč tudi v okviru mednarodne skupnosti. Po njegovih besedah je to tudi prav, saj bi se drugače porušili vsi temelji mednarodnih odnosov. V tej zapleteni stvarnosti sodobnega sveta, v situaciji okrog Iraka je veliko število različnih izjav, različnih mišljenj. Kljub vsemu jih poskušamo izpeljati na takšen način, da ne bomo naredili še več škode, je še dodal predsednik v pogovoru za TVS.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com