Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Blix podal poročilo

7.3.2003

Vodja inšpektorjev ZN za razorožitev Iraka Hans Blix je med predstavitvijo novega poročila o delu inšpektorjev pred VS ZN v petek v New Yorku zatrdil, da delo inšpektorjev sicer ni brez napetosti, vendar pa so ti lahko kljub temu profesionalno in po vsej državi opravljali svoje delo.

Po Blixovih besedah inšpektorji doslej tudi niso našli še nobenih dokazov o morebitnem skrivnem izdelovanju kemičnega ali biološkega orožja, iraško uničevanje spornih raket al-samud 2 pa je Blix označil za "znatno razoroževanje". Tudi direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo ( IAEA) Mohamed El Baradej je ocenil, da v Iraku še vedno ni "nobenih dokazov o jedrskih aktivnostih". Blixovo in El Baradejevo poročilo sicer ni spremenilo znanih stališč članic VS ZN, toda iz diplomatskih virov se je izvedelo, da sta ZDA in Velika Britanija pripravljeni deloma spremeniti besedilo predloga nove resolucije, ki pravi, da Irak ni izkoristil zadnje priložnosti za razorožitev. Soočeni z vztrajnostjo članic VS, ki niso pripravljene podpreti vojne proti Iraku, bi v predlogu druge resolucije kot 17. marec opredelili zadnji rok za iraško razorožitev. Spremenjeni predlog resolucije nalaga Iraku, da do omenjenega roka inšpektorjem preda vsa orožja in spremljevalne sisteme ter vse informacije o morebitnem uničenju tega orožja.

Blix se je v poročilu zavzel za nadaljevanje inšpekcij v Iraku še za nekaj mesecev. Tudi če Bagdad neomejeno sodeluje z inšpektorji, ti za izpolnitev svoje naloge potrebujejo več časa, je pojasnil Blix in dodal, da pri tem ne gre za leta niti za dneve, temveč za več mesecev. Kot je dejal, se vsi namreč zavedajo, da se iskanje orožja za množično uničevanje ne more nadaljevati v nedogled.

Po Blixovem in El Baradejevem poročilu je ameriški državni sekretar Colin Powell poudaril, da se Irak še vedno upira inšpektorjem ZN, ameriški predsednik George Bush pa je še pred zasedanjem VS ZN ponovil, da bo poskrbel za razorožitev režima Sadama Huseina, če se ta ne bo razorožil sam, in dejal, da sedaj poteka zadnja faza diplomatskega procesa. Bush na svoji šele osmi novinarski konferenci, odkar je prevzel položaj, ni dopustil nobenega dvoma o tem, da bodo ZDA uporabile silo. Dejal je, da ZDA za ukrepe pri zagotavljanju svoje varnosti ne potrebujejo dovoljenja od nikogar. Za vojno se sicer še ni odločil, vendar Američanov ne misli prepustiti milosti iraškega diktatorja.

Pomembno je bilo tudi Bushevo zagotovilo, da bodo ZDA, Velika Britanija in Španija drugo resolucijo, ki ugotavlja, da Irak ni izkoristil zadnje priložnosti za razorožitev, zagotovo dale na glasovanje v VS ZN, ne glede na to, ali bodo pred tem uspele zbrati dovolj podpore zanjo. Njihov predlog za zdaj javno podpira le še Bolgarija, najbolj pa ji nasprotujejo Francija, Nemčija, Rusija, Sirija in Kitajska, ker jo razumejo kot avtorizacijo vojne. Bush je dejal, da hoče videti, kakšno je mnenje članic VS, ki naj pokažejo svoje karte. Doslej je prevladovalo mnenje, da se o resoluciji ne bo glasovalo, če ZDA ne bodo zbrale dovolj glasov podpore, vendar, kot kaže, Bush želi videti, kdo je na čigavi strani.

Britanski zunanji minister Jack Straw je v Varnostnem svetu ZN tudi uradno objavil dopolnjen osnutek predloga nove resolucije, ki pravi, da Irak ni izkoristil zadnje priložnosti za razorožitev. Z novim predlogom bi Iraku za razorožitev dali še čas do 17. marca. Če pa VS ZN do tega datuma ne bo potrdil, da je Irak dokazal "popolno, brezpogojno, takojšnjo in aktivno sodelovanje", potem je glede na besedilo novega predloga zaigral svojo "zadnjo možnost", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Francija, Rusija, Kitajska in Nemčija sicer še vedno ostajajo pri svojih stališčih. Francoski zunanji minister Dominique de Villepin je v petek v VS ZN zatrdil, da Francija "ne bo dopustila sprejetja resolucije, ki bi dovolila avtomatično uporabo sile" proti Iraku, ruski zunanji minister Igor Ivanov pa je dejal, da se Moskva odločno zavzema za nadaljevanje inpekcij v Iraku in upa na mirno rešitev iraškega vprašanja. Kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan je ocenil, da so inšpekcije ZN v Iraku dosegle "velik napredek", ob tem pa ponovno zatrdil, da Peking ne odobrava sprejetja nove resolucije ZN o Iraku. Tudi nemški zunanji minister Joschka Fischer je ponovno zavrnil novo resolucijo ZN o Iraku.

Bush sicer še vedno upa, da bo pritisk pomagal, da se Sadam Husein odloči za prostovoljni odhod iz Iraka. Četudi se ne bo, pa bodo ZDA, skupaj z zavezniki, zamenjale režim v dobro iraškega ljudstva. Podobno je sicer menil tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki je v pogovoru za arabski časnik Al Hayat ocenil, da bi bilo izgnanstvo Sadama Huseina ena od možnosti, s katero bi se izognili ameriškemu napadu na Irak. Toda ob tem je dejal, da ni prepričan, da bo Sadam Husein sestopil z oblasti ali odšel v izgnanstvo. Napovedal je še, da bo storil vse, da bi vprašanje Iraka rešili po mirni poti, vendar pa da trenutno pa ne vidi potrebe po tem, da bi odpotoval v Bagdad.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com