Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Bush grozi z disciplinskimi ukrepi

5.3.2003

Bush je že v ponedeljek opozoril članice VS ZN, ki bodo glasovale proti ameriškemu predlogu resolucije, da bodo v tem primeru potrebni disciplinski ukrepi. To mu je ušlo med pogovorom z novinarji ameriških časopisov, vendar se je hitro popravil in dodal, da v VS pričakuje zadostno večino.

Powell, ki je imel v torek več nastopov na televizijah evropskih držav, ki so proti vojni, je za nemško televizijo RTL dejal, da bodo ZDA razorožile Sadama Huseina tudi brez druge resolucije. Podobno je menil v pogovoru za rusko televizijsko mrežo ORT. Na francoski televiziji je dejal, da se tolikšnih sil, kot jih imajo ZDA zdaj v Zalivu, ne da dolgo držati v negotovosti. Po drugi strani je na britanski televiziji ITN poudaril, da se ZDA zavedajo pomena druge iraške resolucije. Večina ameriških komentatorjev se strinja, da Američane druga resolucija zanima le zato, ker si zanjo prizadeva britanski premier Tony Blair. Ta se doma sooča s precejšnjo opozicijo vojni.

Na ameriški strani so še vedno le Velika Britanija, Španija in Bolgarija, na drugi strani pa so Francija, Nemčija, Rusija in Sirija, ki najbolj odločno nasprotujejo vojni. K tej četverici se nagiba tudi Kitajska, ki pa ostaja pragmatična in ZDA s te strani ne pričakujejo veta. ZDA morajo v prihodnjih dneh prepričati še najmanj pet držav od šesterice nestalnih članic (Angola, Mehika, Gvineja, Kamerun, Pakistan in Čile), ki se še niso opredelile za nobeno stran, čeprav tako kot večina članic ZN zagovarjajo potrebo po mirni rešitvi spora. Powell se je že v soboto v Washingtonu potihem sešel z mehiškim zunanjim ministrom Luisom Ernestom Derbezom, vendar nedvoumne podpore ni dobil.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com