Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Bush: Uničenje iraških raket je nezadostno

23.2.2003

Uničenje iraških raket vrste al-samud 2, ki ga je od Bagdada zahteval vodja inšpektorjev Združenih narodov za razorožitev Iraka Hans Blix, je "nezadosten ukrep", je v soboto po pogovorih s španskim premierom Josejem Mario Aznarjem v teksaškem Crawfordu dejal ameriški predsednik George Bush.

Tudi ameriški državni sekretar Colin Powell je med obiskom na Japonskem danes izjavil, da Irak krši mednarodne obveznosti na področju uničenja orožja za množično uničevanje, zato je "prišel čas za akcijo," poroča francoska tiskovna agencija AFP. Medtem pa britanski tisk danes poroča, da naj bi Varnostni svet Združenih narodov o novi resoluciji Washingtona in Londona glede Iraka glasoval sredi marca. Resolucija naj bi dala iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu na voljo tri tedne za razorožitev, sicer se bo moral soočiti z vojno.

"Če se bo Irak odločil za uničenje svojih raket dolgega dosega, bo to le vrh ledene gore. Moje vprašanje pa se glasi: zakaj ne uničijo vsega prepovedanega orožja," je po poročanju AFP menil ameriški predsednik. Aznar pa je na skupni novinarski konferenci na Bushevem ranču dejal, da sta se državi "pripravljeni skupaj boriti proti orožju za množično uničevanje in terorizmu". Ob tem je Bush dodal, da bo nova resolucija Varnostnega sveta ZN zadnja možnost za to, da ZN pokažejo, da so pripravljeni razorožiti Irak. Ob tem je dodal, da tokrat na zeleno luč ostalih članic VS ZN ne namerava čakati dva meseca, kot se je to zgodilo v primeru resolucije 1441. "Čas se izteka", je poudaril.

ZDA naj bi namreč prihodnji teden VS ZN predložile osnutek resolucije, v kateri bo "jasno in preprosto" pisalo, da Irak ne izpolnjuje zahtev ZN po razorožitvi, je povedal ameriški predsednik. Medtem je Pentagon v soboto sporočil, da so ameriška in britanska letala bombardirala šest iraških vojaško-komunikacijskih ciljev na jugu države. Kot so pojasnili na ameriškem obrambnem ministrstvu, naj bi bila akcija odgovor na napad iraške protizračne obrambe.

Da se potrpljenje Washingtona izteka, je potrdil tudi ameriški državni sekretar Powell, ki se je o iraški krizi v Tokiu pogovarjal z japonskim premierom Džuničirom Koizumijem in zunanjo ministrico Joriko Kavaguči. "Čas je za akcijo, imamo dokaze, da so krivi. Resolucija VS ZN 1441 pravi, da so krivi in če je ne bodo začeli takoj uresničevati, če ne bodo začeli takoj sodelovati, bodo sledile hude posledice," je dejal Powell, ki je medtem že odpotoval v Peking, naslednjo postajo svoje azijske turneje.

Glede podpore Japonske novi resoluciji o Iraku, ki naj bi jo ZDA predstavile ta teden, pa je Powell napovedal intenzivna diplomatska pogajanja po predstavitvi predloga resolucije . "Upamo, da bodo tisti, ki podpirajo naša prizadevanja, ponudili svoje dobre usluge za podporo," je dodal. Koizumi je sicer Powella v soboto pozval, naj si še naprej prizadeva za mednarodno podporo za sprejem nove resolucije o Iraku. "Zelo cenimo potrpežljiva prizadevanja ZDA v VS ZN," je dejal.

Zunanja ministrica Kavagučijeva pa je danes dejala, da Tokio še ni sprejel odločitve glede podpore vojni v Iraku pod vodstvom ZDA. "Trenutno stališče japonske vlade je, da še ni napočil čas za odločitev," je dejala. Kot je dodala, trenutne razprave o tem, ali se zateči k sili ali ne, delijo mednarodno skupnost, obenem pa Iraku omogočajo kupovanje časa in izogibanje vojni. Japonska po njenih besedah ne nasprotuje povečanju števila inšpektorjev ZN za razorožitev Iraka, kar predlagajo nekatere države na čelu z Nemčijo in Francijo, vendar pa je izrazila dvom v njihovo učinkovitost, če Irak ne bo polno sodeloval z inšpektorji.

Na novo resolucijo se je že odzvala avstralska vlada. Zunanji minister Alexander Downer je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP dejal, da nova resolucija ne bo predvidela takojšnjega vojaškega napada na Irak, vendar pa bo dala Bagdadu na voljo le nekaj dni za razorožitev, nato pa naj bi državo napadle vojaške sile pod vodstvom ZDA. "Sadam Husein bo moral bodisi dramatično spremeniti svojo politiko, sicer bo razorožen s silo," je za televizijo Nine Network dejal Downer.

Javnomnenjska raziskava, ki jo je danes objavil časnik Sun-Herald, je sicer pokazala, da je avstralska javnost vse bolj naklonjena udeležbi avstralskih vojakov v morebitni vojni v Iraku, vendar pa večina še vedno nasprotuje vojaški akciji brez mandata ZN. Takšno udeležbo avstralskih sil v morebitnem spopadu v Iraku pod okriljem ZN podpira 67 odstotkov vprašanih. Za vpletenost Avstralije v spopad brez zelene luči ZN pa se zavzema le 24 odstotkov vprašanih. 29 odstotkov Avstralcev pa je mnenja, da se njihova država v nobenem primeru ne bi smela zaplesti v vojno. Avstralska vlada, ena izmed največjih zaveznic ZDA v iraški krizi, je v Perzijski zaliv poslala 2000 vojakov.

VS ZN naj bi sicer po napovedih britanskega tiska o novi resoluciji Washingtona in Londona glede Iraka glasoval sredi marca. O vsebini resolucije naj bi se po poročanju časnika Sunday Times britanski premier Tony Blair v soboto prek telefonske konference pogovarjal z ameriškim predsednikom Bushem ter kolegoma iz Španije in Italije, Josejem Mario Aznarjem in Silvijem Berlusconijem. Med drugim naj bi v predlog nove resolucije, ki naj bi jo vložili že v ponedeljek, zapisali, da Irak "bistveno krši" resolucijo 1441, še pišeta Sunday Times in The Observer.

Sicer naj bi Blair predlog resolucije v torek predstavil spodnjemu domu britanskega parlamenta, britanski obrambni minister Geoff Hoon pa naj bi v ponedeljek odpotoval v Perzijski zaliv, kjer naj bi obiskal britanske enote. Kot ob tem navaja britanski tisk, naj bi šlo za znak, da so vojaške priprave v sklepni fazi.

V reševanje krize se je aktivno vključila tudi Rusija. Kremelj je namreč nekdanjega ruskega premiera Jevgenija Primakova poslal na zaupno misijo v Bagdad. Primakov je v soboto pozno zvečer že prispel v iraško prestolnico, ostale podrobnosti pa niso znane, poroča AFP, ki se sklicuje na diplomatske vire.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com