Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Iraška kriza: V Romunijo dopotovali prvi ameriški vojaki

21.2.2003

V noči na petek so v letalsko oporišče v Constanti na vzhodu Romunije, ki bi ga lahko uporabili v primeru vojne v Iraku, dopotovali prvi ameriški vojaki, je sporočilo romunsko obrambno ministrstvo.

Ameriški vojaki, katerih števila iz varnostnih razlogov niso navedli, so v vojaško oporišče Mihail Kogalniceanu dopotovali s petimi letali vrste hercules, v oporišču pa je pristalo tudi šest vojaških helikopterjev, je poročala francoska tiskovna agencija AFP in dodala, da v prihodnjih dneh v Constanti pričakujejo prihod novih ameriški vojakov.

Egiptovski opozicijski časnik Al Vafd medtem poroča, da je ameriška vlada že sprejela odločitev glede začetka nove zalivske vojne. Kot še navaja časnik, ki se sklicuje na kuvajtske diplomatske vire, so priprave ameriških in britanskih vojakov na vojno v Iraku v Kuvajtu sklenjene, do napada pa naj bi prišlo "v nekaj dneh".

Arabski časnik, ki izhaja v Londonu, Al-Sharq Al-Aswat pa danes poroča, da naj bi se države članice Arabske lige pri pripravah na vrhunsko srečanje, ki je predvideno za 1. marec v Kairu, dogovorile, da bodo v Irak poslale delegacijo z generalnim sekretarjem lige Amrom Muso na čelu. Delegacija naj bi Bagdad pozvala k neomejenemu sodelovanju z inšpektorji ZN za nadzor orožja. Obenem naj bi tudi pritisnila na režim iraškega predsednika Sadama Hsueina, naj spremeni politični sistem v Iraku, da bi se izognili vojni, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ameriški časnik Washington Post medtem poroča, da so ZDA že pripravile politični scenarij za obdobje po strmoglavljenju Sadama Huseina. Oblast v Iraku naj bi tako prevzel "civilni upravitelj", ki bi ga poslale ZDA, ob strani pa naj bi mu stal iraški "posvetovalni svet". Hkrati z množičnim vkorakanjem ameriških sil v Irak naj bi ZDA poskrbele za obširno človekoljubno pomoč, da bi iraško prebivalstvo prepričale v neposredno izboljšanje življenskih razmer v primerjavi s tistimi, v katerih je živelo pod Huseinovim režimom. Kot še poroča Washington Post, naj bi položal civilnega upravitelja v Iraku prevzel izkušeni ameriški diplomat ali nekdanji ameriški politik, v iraškem posvetovalnem svetu pa naj bi bilo od 20 do 25 Iračanov, ki bi jih izbrali Američani, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Glasilo iraške vladajoče stranke Baas, As Savra pa je danes Varnostni svet ZN pozvalo, naj ameriško mobilizacijo v Perzijskem zalivu označi za "očitno agresijo", ki ogroža svetovni mir, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com