Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Prihodnje članice so se pridružile pogledu EU na reševanje iraške krize

18.2.2003

Prihodnje članice Evropske unije, tudi Slovenija, ter države kandidatke so se danes v Bruslju na srečanju z evropsko trojko pridružile skupnemu stališču petnajsterice o iraški krizi, ki so ga voditelji povezave oblikovali na ponedeljkovem izrednem vrhunskem zasedanju v Bruslju.

S skupno izjavo ob tej priložnosti pa so njihovi voditelji, med njimi Anton Rop, skupaj z EU izrazili odločenost zagotavljati skupne poglede in se izogibati novim delitvam, hkrati pa sklenili spodbujati stabilnost in blagostanje tudi zunaj meja nove, razširjene unije.

Kot je po srečanju med desetimi državami pristopnicami in tremi kandidatkami ter EU povedal slovenski premier, se je skupno stališče petnajsterice v veliki meri, vsekakor pa v vseh ključnih točkah, prekrilo s stališčem Slovenije, ki ga je vlada oblikovala minuli teden. "Zato smo skupno stališče pozdravili in z velikim veseljem nanj pristali. Vidimo ga kot korak naprej k poenotenju stališč držav članic EU do iraške krize in korak k njihovemu bolj enotnemu nastopu v Varnostnem svetu Združenih narodov," je dejal Rop.

"S skupno izjavo zdaj vsi podpiramo prizadevanja za mirno rešitev iraške krize in rešitev znotraj VS ZN, sočasno pa vztrajamo, da se iraški režim razoroži in pride do pogojev za dolgoročen mir v regiji in svetu," je dejal Rop. Sicer pa je v svojem nastopu na današjem srečanju, kot je povedal, slovenski premier opozoril, da je pred članicami VS - trenutno so v njem med skupaj 15 državami štiri članice EU in ena kandidatka - zgodovinska priložnost in izziv, a tudi breme za odgovorno reševanje iraške krize.

Da bi bila vsa razhajanja med članicami EU in ZDA glede iraške krize presežena, Rop sicer ni menil. "Gre pa za korak v smeri iskanja skupne rešitve. Pomembno je, da je presežen razkol med posameznimi članicami v EU, to je Nemčijo, Francijo in Belgijo, ter ZDA. Pomembno je, da se bo zdaj iskalo skupne rešitve za iraško krizo. Verjetnost, da bo do skupne rešitve prišlo, se povečuje," je menil Rop.

In kaj sploh piše v izjavi, ki so jo danes potrdile evropska trojka in države pristopnice in kandidatke? Kot omenjeno, se voditelji držav pristopnic in kandidatk v njej pridružujejo skupnemu stališču EU in poudarjajo odločenost še naprej iskati skupne poglede s povezavo. Moč Evrope leži v njenih skupnih vrednotah in takšna Evropa ima lahko močan glas v svetu ter tako po svojih močeh prispeva k prizadevanjem mednarodne skupnosti pri soočanju z izzivi. Evropa si želi močnega partnerstva z ZDA in prispevek kandidatk za takšno Evropo je izjemnega pomena, piše v izjavi.

Sicer je Rop danes tudi priznal, da večina kandidatk ni bila zadovoljna z načinom, kako se je EU odločila za današnje posvetovanje z državami pristopnicami in kandidatkami o iraški krizi. Razhajanj v pogledih na rešitev krize med nami ni, bi pa večina kandidatk raje videla, da bi bile seznanjene z njimi že v fazi njihovega oblikovanja, ne pa šele po tem, je dejal Rop. "Zato pač moramo čimprej stopiti v EU, kajti takšnih problemov potem ne bo več," je še pristavil.

Kot je znano, je grško predsedstvo povezave trinajsterico najprej želelo povabiti na sam vrh, nato pa se je odločilo le za "izmenjavo mnenj". Nekatere prihodnje članice se zato srečanja niso udeležile na vrhunski ravni, temveč so v Bruselj prišli le zunanji ministri. "Slovenija je to preučila, a na koncu smo ocenili, da je izjava EU za Slovenijo sprejemljiva in da je pravilno jo podpreti jasno, kot je to storila tudi večina drugih držav. "Vsekakor pa v Bruselj nismo prišli le podpisati dokumenta drugih, temveč smo imeli možnost razpravljati in izmenjati mnenja. Naš skupen cilj je zdaj mirna rešitev iraške krize," je dejal premier Rop.

Po prvotnih načrtih naj bi predsednika vlade danes v Bruslju spremljal tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, ki pa se je, kot je pojasnil tudi sam Rop, v zadnjem trenutku odločil za dva dni dopusta. Minister bo že v sredo spet na delovnem mestu, je zatrdil in ministrovi odsotnosti ni pripisal posebnega pomena.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com