Domov Forum NATO Igre Povezave
Kronologija iraške vojne:

Bush: Irak bomo razorožili tako ali drugače

14.2.2003

Ameriški predsednik George Bush je, potem ko sta Hans Blix in Mohamed El Baradej danes v Varnostnem svetu ZN predstavila novo poročilo o delu inšpektorjev, poudaril, da bodo Sadama Huseina razorožili tako ali drugače.

Na sedežu zvezne policije FBI v Washingtonu je Bush še poudaril, da boj proti terorizmu zadeva tako razbitje teroristične organizacije Al Kaida kot tudi razorožitev Iraka. V Beli hiši so medtem ocenili, da Blixovo poročilo ni pokazalo nobenih znakov, da se Irak razorožuje. Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz je medtem v Rimu ponovil, da Irak nima orožja za množično uničevanje. V New Yorku pa se je nekaj pred 20. uro po srednjeevropskem času končal odprti del zasedanja Varnostnega sveta ZN, ki naj bi mu sledilo zasedanje zunanjih ministrov petnajstih članic VS ZN za zaprtimi vrati.

Irak še naprej zatrjuje, da je pripravljen okrepiti sodelovanje z inšpektorji ZN. To je na novinarski konferenci v Rimu zatrdil podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz. "Pripravljeni smo nadaljevati sodelovanje z Blixom in El Baradejem ter pomagati inšpektorjem priti do ugotovitve, da Irak nima orožja za množično uničevanje," je dejal Aziz in poudaril, da Irak ne poseduje tovrstnega orožja. Po mnenju Aziza so ZDA s svojimi stališči glede Iraka osamljene v mednarodni skupnosti, kjer jih podpira le Velika Britanija. Aziz tudi meni, da je glavni cilj ZDA "zasesti Irak in se polastiti njegove nafte", poroča francoska tiskovna agencija AFP. Aziz je obenem pozdravil "pravo in razumno" stališče Pariza, Berlina in Bruslja ter "odgovorno" stališče Moskve v iraški krizi.

Iraški veleposlanik pri ZN Mohamed Al-Duri je pred VS ZN danes podobno zatrdil, da je Irak inšpektorjem ZN nudil vso potrebno pomoč. Obenem je vprašal članice VS ZN, kako naj Irak izroči orožje za množično uničevanje, če ga nima.

Francija, ki je v Evropi poleg Nemčije in Belgija največja nasprotnica vojaške akcije v Iraku, ne bo podprla resolucije ZN, ki bi odobrila poseg v Iraku, je na sedežu ZN danes dejal francoski zunanji minister Dominique de Villepin, kot poroča ameriška tiskovna agencija AP. Minister je sicer pred VS ZN tudi zahteval novo zasedanje VS na ministrski ravni, ki naj bi potekalo 14. marca. Kot je še poudaril, "uporaba sile proti Iraku sedaj ni upravičena".

Nemški zunanji minister Joschka Fischer pa je ob zaključku odprtega dela zasedanja VS ZN ocenil, da so inšpekcije v Iraku "znatno zmanjšale nevarnost, ki jo predstavlja Irak". Po Fischerjevem mnenju morajo imeti inšpektorji dovolj časa, da uspešno opravijo svoje delo. "Vojna bi ogrozila stabilnost regije, zato je treba še pred morebitno odločitvijo o uporabi sile proti režimu v Bagdadu preučiti vse možne rešitve, je še poudaril minister, čigar država februarja predseduje VS ZN.

Belgijski zunanji minister Louis Michel je v Bruslju ocenil, da novo poročilo o delu inšpektorjev v Iraku vsebuje dokaze, da inšpekcije prinašajo pozitivne rezultate. Obenem je v pogovoru za neko belgijsko zasebno televizijo, kot poroča AFP, pozval mednarodno skupnost, naj še naprej izvaja maksimalen pritisk na Sadama Huseina.

Za podaljšanje inšpekcij ZN v Iraku in za to, da se Iraku da več časa za razorožitev, se je danes zavzel tudi Pakistan. Stalni predstavnik Pakistana pri ZN Munir Akram je pred VS ZN danes namreč ocenil, da poročilo, ki sta ga predstavila Blix in El Baradej, prinaša "pomemben napredek", četudi ostaja odprto določeno število vprašanj.

Bolgarski veleposlanik pri ZN Stefan Tavrov pa je danes ocenil, da Irak krši resolucije ZN, ki od njega zahtevajo razorožitev. Obenem je dejal, da je Sofija vseeno naklonjena mirni rešitvi iraške krize, ša navaja AFP.

Blix in El Baradej sta ob predstavitvi tokrat že drugega poročila o ugotovitvah inšpektorjev glede iraškega orožja za množično uničevanje med drugim izjavila, da inšpektorji niso našli orožja za množično uničevanje.

 
anarhistični portal - anti-copyright 1998 - shall not rull & not be ruled - ruleless.com